235 Ermeni aydın için "hatıra taşı"

235 Ermeni aydın için "hatıra taşı"

1915 olaylarının yıldönümünde Ermeni aydınlar da unutulmadı. Avrupa ve Ermeni diyasporası, İstanbul Elmadağ'daki evinden alınan 3 aydının, 100 yıl önce alındıkları adreste buluştu. O tarihte sürgüne gönderilen 235 Ermeni aydının anısına evlerinin önüne "hatıra taşı" koydu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gomidas Vartabet bir etno müzikologtu. Anadolu'yu karış karış dolaşmış, dört bin ezgi derleyip, o ezgileri notaya dökmüştü. Evinden alınmadan 15 gün önceTalat Paşa'nın da katıldığı bir resepsiyonda verdiği konser ayakta alkışlanmıştı. Çankırı'ya sürüldü.

Halide Edip Adıvar ve Mehmet Emin Yurdakul'un girişimleri, Talat Paşa'nın özel emriyle 7 Mayıs'ta İstanbul'a döndüğünde hayatını değl ama akıl sağlığını yitirmişti. Bir daha ne piyano çaldı, ne beste yaptı ne de şarkı söyledi...

Obama'nın 24 Nisan açıklaması

O, 24 nisan 1915'te evinden alınan 235 aydından yalnızca biriydi. Ellerinde o aydınların fotoğraflarıyla, Vartabet ve doktor Avedis Nakkaşyan'ın alındıkları evin önünde toplananlar, 100 yıl önce evinden alınan o aydınların anısını hafıza taşı ile yadettiler.

Avrupa Ermenileri Birliği, Avrupa Irkçılık Karşıtı Hareketi ile Türkiye'den "dur de" isimli sivil toplum kuruluşunca düzenlenen etkinlik kapsamında kapısına hafıza taşı konulan üçncü aydın da  doktor Rupen Sevag oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Volkan Bozkır Ermeni Patrikhanesi'nde düzenlenen ayine katılıyor

Lozan Üniversitesi'nde tıp eğitimi alan Sevag, Balkan Savaşı sırasında kaptan ünvanıyla, Osmanlı ordusunda hekim olarak da görev yapmıştı. Kapısının önüne 100 yıl sonra torunu da geldi.

Hafıza taşları, şimdilik sembolik olarak konuldu. Aslı, önümüzdeki günlerde şişli belediyesi'nce yerleştirilecek.

Türkiyeli Ermenilerden çağrı: "Gör kardeşim, duy kardeşim..."