None

"0-2 yaş arası ekrana maruz bırakılmamalı"

"0-2 yaş arası ekrana maruz bırakılmamalı"

Salgınla birlikte teknoloji bağımlılığı arttı. Bu konuya dikkat çekmek için Yeşilay çevrimiçi bir kongre düzenliyor. Peki, aileler bu soruna karşı ne yapmalı? Teknoloji bağımlılığı anlaşılabilir mi? İşte yanıtı...

TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞINA DİKKAT!

İletişim becerilerinde gerilik, sosyalleşememe, ekrana bağlı yaşamak. Tüm bu belirtiler, teknoloji bağımlılığına işaret ediyor. Yeşilay Başkanı ve Çocuk Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, salgınla birlikte teknoloji bağımlılığının arttığını söyledi. "Teknolojinin hayatın merkezine oturması, bütün faaliyetlerden önce gelmesi, yapmamız gerekenleri unutulması temel sorun" dedi.

DİJİTAL BAĞIMLILIK ANLAŞILIR MI?

Peki çocuklarda ve ergenlerde teknoloji bağımlılığı nasıl anlaşılır? Yeşilay Başkanı Öztürk, "Bizim birinci bağımlılık kriterimiz giderek fazla kullanım. İkinci kriter de elinden aldığınızda o aleti büyük krizlerin çıkması" ifadelerini kullandı.

Ailelere de uyarı da bulunan Yeşilay Başkanı, süre sınırlamasına dikkat çekti. "Biz 0-2 yaş arasında çocukların ekranla karşılaşmamasını istiyoruz. 2-5 yaş arası ebeveyn kontrolünde 15-20 dakika, ilkokul da yarım saat, 1 saat bandında olmalı" diye konuştu.

YEŞİLAY, TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI KONGRESİ DÜZENLENİYOR

Bağımlılıkla mücadele eden Yeşilay, teknoloji ve dijital bağımlılığa dikkat çekmek için bir kongre düzenliyor. Kongreyle amaç, teknoloji bağımlılığı hakkında farkındalık oluşturmak. 2 gün boyunca çevrim içi düzenlenen 5. Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresi, Yeşilay'ın sitesinden de takip edilebilecek.