100 bin TL'lik cezanın 40 bin TL'si silinebilecek

100 bin TL'lik cezanın 40 bin TL'si silinebilecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre vergi borcu olan mükellefler yargısal süreçten vazgeçerse vergi ve ceza indirimi sağlanacak. "Kanun yolundan vazgeçme" uygulaması ile 100 bin liralık bir vergi cezasının 40 bin lirası silinebiliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Vergi borcu olan mükellefler yargısal süreçten vazgeçerse vergi ve ceza indirimi sağlanacak. Konuya ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

UYGULAMA "KANUN YOLUNDAN VAZGEÇME"Yİ İÇERİYOR

Bu adım vergi ve cezalara ilişkin ihtilafların yargı aşamasında devreye girecek. İstinaf veya Temyiz başvuru süresi içerisinde kanun yolundan vazgeçilmesi halinde, vergi ve cezalar indirimli olacak. Mükelleflerin tercihlerine bağlı olarak, ihtilafın sonlandırılmasına imkan sağlanmış olacak. Tebliğ 1 Ocak 2020'den itibaren geçerli.

Vergi/Ceza ihbarnamesine karşı, süresinde açılan bir davada mükelleflerin, istinaf veya temyiz başvuru süresi içinde kanun yolundan vazgeçerse idarece de ihtilaflar sürdürülmeyecek. Verilen yargı kararının niteliğine göre vergi veya cezalar indirimli olarak uygulanabilecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Örneğin 100 bin tl'lik vergi cezanın bu uygulama ile 40 bin tl'si silinecek. Ödenecek tutar 60 bin lira olacak.

Eğer vergi ve cezalar vergiye ilişkin gecikme faiziyle süresinde ödenirse ayrıca indirim uygulanacak.