11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü için 70 genç çalıştay yaptı

Video: 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü için 70 genç çalıştay yaptı

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü öncesinde, Türkiye'nin dört bir yanından 70 genç İstanbul'da bir çalıştay yaptı. Aydın Doğan Vakfı Başkanı Hanzade Doğan Boyner ve Iraklı bilim insanı Nisreen El-Hashemite de çalıştaya katıldı. Kız çocuklarının önündeki engellerinin nasıl aşılabileceği, neler yapılabileceği tartışıldı ve 'güçlü kızlar' için bir deklarasyon hazırlandı.

En büyüğü 18'inde olan ve Türkiye'nin dört bir yanından kızlı, erkekli 70 genç, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü öncesinde bir çalıştayda buluştu. Çalıştayda kız çocuklarının Türkiye'de ve dünyada karşılaştığı engelleri aşabilmek için, cinsiyet eşitliği bilincinin yerleşebilmesi için çözüm aradılar.


Çalıştayın kapanışında, Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner ve konferans için İstanbul'da bulunan, Iraklı bilim insanı Dr. Nisreen El-Hashemite de katıldı.


Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı da, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü için bir mesaj yayınladı. Sabancı mesajında, kız çocuklarının eğitime katılımının desteklenmesinin önemini vurguladı. "Pamuk Prenses'in uyanmak için prense değil, eğitime ve cesaretlendirilmeye ihtiyacı var" diyen Sabancı, OEDC verilerini hatırlattı. Buna göre, Türkiye'de yükseköğrenim görenlerin yüzde 74'ü kadınken, bu oran mühendislik fakültelerinde yüzde 25'e düşüyor. Güler Sabancı, "Mühendis olmanın, bilim insanı olmanın hayalini kuran kız çocuklarına ihtiyacımız var" dedi, kız çocukların potansiyellerini keşfetmelerine destek olalım çağrısı yaptı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS