111 rektörden yalnızca 3'ü kadın

Video: 111 rektörden yalnızca 3'ü kadın
Kamu üniversitelerindeki 111 <a class="in-news-link" href="/universite" target="_blank" title="üniversite haberleri">üniversite</a> rektöründen, 1'i vekil olmak üzere yalnızca 3'ü kadın. İnternet veri tabanındaki bilgiler üzerinden derlenen bir çalışmaya göre kadın akademisyenlerin sayısında artışa rağmen, karar mekanizmalarındaki kadınların oranı gözle görülür biçimde geriledi.

Kamu üniversitelerindeki 111 üniversite rektöründen, 1'i vekil olmak üzere yalnızca 3'ü kadın. İnternet veri tabanındaki bilgiler üzerinden derlenen bir çalışmaya göre kadın akademisyenlerin sayısında artışa rağmen, karar mekanizmalarındaki kadınların oranı gözle görülür biçimde geriledi.

Kamu üniversitelerinin karar mekanizmasında kadın yok. Veriler Eğitim-Sen 3'üncü dönem genel başkanlığını yapan Alaaddin Dinçer'in yaptığı araştırmadan. Kamu üniversitelerinde görev yapan akademisyenlerin yüzde 43,58'inin kadın olduğuna dikkat çekilen araştırmada kadın akademisyen sayısındaki umut veren artışa karşın, piramidin üstüne doğru çıkıldıkça, kadınların oranında belirgin bir düşüş var.

"

5 yıl önce 6 kadın rektör vardı

Üniversitelerin internet veri tabanındaki bilgiler üzerinden derlenen çalışmada 112 kamu üniversitesinden, verisi olan 11 üniversitede görev yapmakta olan rektör, rektör yardımcısı, akademisyen kökenli genel sekreterler incelendi. Buna göre üniversite rektörlerinden, 1'i Vekil Olmak Üzere yalnızca 3'ü Kadın. Vekil olarak görev yapan Yalova Üniversitesi'nin dışında rektörü kadın olan iki üniversiteden biri İzmir Demokrasi, diğeri de Düzce Üniversitesi. Oysa 5 yıl önce kadın rektör sayısı altıydı. Aradan geçen 5 yılda, sayıları yarı yarıya azaldı.

Rektör yardımcıları da azaldı

67 özel üniversitenin dahil edilmediği çalışmanın ortaya koyduğu çalışmaya göre YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın "En az bir rektör yardımcısını kadınlardan oluşturun" tavsiyesine rağmen, rektör yardımcılarının sayısında da gözle görülür bir düşüş var. Beş yıl önce oranı yüzde 11,33 olan kadın rektör yardımcılarının oranı yüzde 3,28 oranında azalarak % 10.06'ya geriledi. 104 üniversitenin 288 rektör yardımcısından 29'u kadın.

Kadın profesör olmayan üniversiteler var

Kadın rektör yardımcılarının ODTÜ, İTÜ ve Boğaziçi üniversiteleri başta olmak üzere ağırlıklı olarak batıdaki üniversitelerde görev yaptığı dikkat çekiyor. Bingöl, Bayburt, Ardahan, Ağrı İbrahim Çeçen, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Karaman, Kilis 7 Aralık, Milli Savunma, Siirt ve Şırnak üniversitelerinde ise bir kadın profesör bile görev yapmıyor.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS