112 Acil'de “Elektronik Vaka” Dönemi

112 Acil'de “Elektronik Vaka” Dönemi

Acil durumlarda başvurulan 112 acil servisinde, yeni bir dönem başladı. Adı, “Elektronik Vaka” Dönemi. Peki nedir bu sistem? Ne gibi kolaylıkları var? Detayları haberimizde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amaç, 112 Acil sağlık ekiplerinin hastaya ulaşma hızını artırmak, bunun için yepyeni bir dönem başladı. Elektronik vaka sistemi ile vakaların adres tespitinde kolaylık sağlanacak. Elektronik vaka sistemi, İstanbul'da 112 acil sağlık ekipleri tarafından kullanılmaya başlandı. Sağlık ekiplerine özel olarak hazırlandı. Özel tabletlerle veriler aktarıldı. Hastaların acil durum bilgi ve lokasyonları görsel ve işitsel olarak ekiplere bildiriliyor. Ambulanslar bu dijital veriler ile ulaşım hızını artırıyor.

Başhekim Yardımcısı Barış Muammer Uğuzcan, “Rota uygulaması sayesinde çok hızlı şekilde kapı numarasına kadar adrese ivedi ve hastaya ivedi müdahalede bulunulmaktadır. Tablet ekranında vakaya dair bilgiler detaylı adres bilgisi ve güncel trafik bilgisine göre çizilmiş rota bulunmakta. Tabii bu bizde neyi sağladı? Ekiplerin vakaya çıkışı bu sayede daha hızlı güncel trafik bilgisine göre çizilmiş rota sayesinde ulaşım süresini kısalttığı için acil vakalarda hastaneye ve hastaya ulaşım sürelerimiz oldukça kısalmış durumda.” ifadelerini kullandı.

Sahte doktorun ses kaydı ve yazışmaları ortaya çıktı: 70. hastama bakıyorum

Sahte doktorun ses kaydı ve yazışmaları ortaya çıktı: 70. hastama bakıyorum