15 milyon turist,11 milyar dolar gelir bekleniyor | Video

Video: 15 milyon turist,11 milyar dolar gelir bekleniyor | Video

Salgın döneminde Türkiye'ye gelen turist sayısında Temmuz verileri açıklandı. Temmuz ayında Haziran ayına göre 4 kat artış yaşandı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy da, 2020'de 15 milyon turist, 11 milyar dolar da turizm geliri beklendiğini açıkladı.

Pandemi dönemiyle birlikte turizmdeki en yüksek artış temmuz ayında yaşandı. Temmuzda, haziran ayına göre 4 katın üzerinde artışla 1 milyona yakın yabancı turist Türkiye'yi ziyaret etti.

Pandemi sürecinin etkisindeki turizm sektöründe hareket devam ediyor. Türkiye, salgının başladığı günden bu yana ilk defa aylık bir milyon yabancı turist sayısını yakaladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre yıllık bazda ise yabancı ziyaretçi sayısı pandemi dolayısıyla yüzde 85.9 düştü.

Dünyada turizmdeki normalleşme, seyahat kısıtlamalarının kısmi olarak kaldırılmasıyla başladı. Buna göre, 2020 yılı temmuz ayında Türkiye'ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sırasıyla Almanya, Ukrayna ve İngiltere oldu. İngiltere'yi ise Hollanda ve Fransa izledi.

Rus turistler ise turizm verilerinin ağustos istatistiklerinde etkili olacak. Türkiye ile Rusya arasında başlayan karşılıklı tarifeli uçuşlar ve charter uçuşlarla birlikte gelen turist sayısı artıyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy da , 2020'de 15 milyon turist, 11 milyar dolar da turizm geliri beklendiğini açıkladı. Ersoy, "15 milyon hedefin 2.5 milyonu yurtdışında yerleşik Türk, gerisi yabancı ziyaretçi diye düşünüyoruz. Ağustos ayı çok daha iyi gidiyor. Sezon geç başladı ama geç bitecek gibi görünüyor" dedi.

2020 Patara Yılı'nın pandemiden dolayı şanssız bir döneme denk geldiğini belirten Bakan Ersoy, Patara Yılı'nın 2021'de de devam etmesini kabineye önereceklerini söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS