15 yıl sonra bir ilk

15 yıl sonra bir ilk

Çavuşoğlu'nun ziyareti de dışişleri bakanı düzeyinde Türkiye’den İsrail’e 15 yıl sonra bir ilk olacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bu hafta Türkiye’den İsrail’e önemli bir ziyaret gerçekleşecek. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 25 Mayıs Çarşamba günü İsrail Dışişleri Bakanı Lapid ile görüşecek. İki ülke ilişkilerinde normalleşme İsrail cumhurbaşkanının Türkiye ziyareti ile başlamıştı. İsrail Cumhurbaşkanı Herzog'un mart ayındaki Türkiye ziyaretinin ardından bu kez Türkiye’den İsrail’e önemli bir ziyaret olacak. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İsrail yolcusu. Bu ziyaret ile birlikte Çavuşoğlu İsrail’e 15 yıl sonra giden ilk Türk dışişleri bakanı olacak. Masada ikili ve bölgesel konular var. Dış politika dışında enerji, ticaret gibi başlıklar da öne çıkacak.

Ziyaret 25 Mayıs çarşamba günü gerçekleştirilecek. Ziyaretin yıllar sonrası olması önemli. Ama merak edilenlerin başında İsrail’e büyükelçi atamasının olup olmayacağı da geliyor. Daha önce Çavuşoğlu'na bu soru soruldu. Bakan detay vermedi. ''İsrail dışişleri bakanı ile oturup değerlendireceğiz, o zaman karar vereceğiz'' vurgusu yapmıştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dışişleri bakanını İsrail öncesi ilk durağı ise Filistin olacak. 24 Mayıs’ta Filistin’i ziyaret ettikten sonra İsrail’e geçecek. İsrailli mevkidaşı Yair Lapid ile bir araya gelecek. İki ülke arasındaki buzlar Herzog ziyareti ile erimeye başlamıştı. İsrail Cumhurbaşkanı ziyaretinde pozitif mesajlar vermişti ardından İsrail’e Türk iş dünyasından bir ziyaret de gerçekleştirilmişti. Ticareti geliştirmek için görüşmeler yapılmıştı.

Şimdi ziyaret sonrası nasıl mesajlar verileceği ve atılacak adımlar merak ediliyor. Merak edilen başlıklardan biri de enerji özellikle Rusya Ukrayna savaşının ardından, Avrupa’nın enerjide Moskova’ya bağımlılığının azaltılması gündeme geldi. Avrupa’nın enerji ihtiyacını karşılamak için masadaki alternatiflerden biri İsrail gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması yorum ve değerlendirmeleri yapılmıştı.