178 yıllık şirket iflas etti

Video: 178 yıllık şirket iflas etti

Dünyanın en büyük seyahat acentelerinden biri olan ve her yıl Türkiye'ye de binlerce turist getiren ingiliz tur operatörü Thomas Cook, resmen battı. 178 yıllık şirketin batışı sonrası, 150 binden fazla İngiliz tatilcinin ülkelerine geri getirilmesi için operasyon başlatıldı.

Ellerinde bavullarıyla defalarca bir bankodan bir diğerine yönlendirildiler. Havalimanlarında saatlerce çaresizlik içinde beklediler.


Dünyanın dört bir yanındaki on binlerce İngiliz tatilci için durum benzer. Çünkü tatile gittikleri tur operatörü Thomas Cook, 2.1 milyar dolarlık borcunu yönetemedi ve battığını açıkladı. Şirketin tasfiye sürecini yönetmek üzere bir kayyum atandı.


178 yıllık İngiliz seyahat şirketinin batışı ile uçuşlar ve oteller de dahil 600 bin rezervasyon iptal oldu. 9 bini İngiltere olmak üzere, 21 bin kişi işlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldı.


Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok yere Thomas Cook ile tatile giden 150 binden fazla İngiliz vatandaşının ülkeye geri getirilmesi için, barış dönemlerindeki en büyük geri dönüş operasyonlarından biri başlatıldı.


Tatil noktalarına boş uçaklar gönderilmeye başlandı.


Thomas Cook, şirketin durumundan Türkiye gibi tatil noktalarında uzayan siyasi belirsizlik, İngiltere'de yaz aylarının normalden sıcak geçmesi ve müşterilerin Brexit nedeniyle rezervasyonlarını geciktirmesini sorumlu tutmuştu.


Ancak şirket, internette faaliyet gösteren tur operatörleri ve ucuz bilet uçak şirketleriyle de sıkı bir rekabet içindeydi.


Firma her yıl Türkiye'ye binlerce turist taşıyordu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS