hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  200 milyar dolarlık proje seti geliyor

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Türkiye, enerjide yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, önümüzdeki döneme 200 milyar dolarlık bir proje setiyle hazırlandıklarını açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye'nin atacağı yeni adımlara bu başlıklarla dikkati çekti. Önümüzdeki döneme 200 milyar dolarlık proje setiyle hazırlandıklarını ifade etti.

  Bayraktar, "Şu anda gözüken, 2035 yılına kadar startını verip bir kısmını tamamlamamız gereken, bu dönemde başlayıp biten, bir kısmı başlayacak, bir kısmı başlamak için hukuki altyapısı hazırlanacak yaklaşık 200 milyar dolarlık projelerimiz var. Bu projelerimizin içerisinde başta yenilenebilir enerji olmak üzere, nükleer, doğalgaz-petrol aramacılık, doğalgaz-petrol ve elektrik altyapı, enterkonneksiyon projelerimiz var." İfadelerini kullandı.

  Ankara'da gazetecilere açıklamalarda bulunan Alparslan Bayraktar, birinci önceliklerinin artan talebe karşılık arz güvenliğini sürdürebilir bir şekilde sağlamak olduğunu belirtti ve "Artan talebi karşılamamız lazım ve dışa bağımlılığı da düşürmemiz lazım. Bundan sonraki süreçte hangi alan olursa olsun yerlileşme gündemimizde yer alacak” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bayraktar, bakanlığının temel görevinin kesintisiz, kaliteli ve ucuz enerji tedarik etmek olduğuna dikkati çekti. Türkiye'nin Trakya’da mutlaka bir nükleer santrale sahip olması gerektiğini vurguladı.

  Alparslan Bayraktar, "Büyük çaplı nükleer santralların dışında İngiltere ve Amerika’yla küçük modüler reaktörler üzerinde çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

  Türkiye’nin doğalgaz merkezi olması hedefine de değinen Bayraktar, "Hane halkımızın, 19 milyon doğalgaz abonesinin konutlarında sıcak su ve mutfakta kullandığı gazı biz bir senede üretmeyi hedefliyoruz" dedi.

  Bayraktar, terörden temizlenen Gabar'daki günlük petrol üretiminin 200 bin varile çıkartılacağını belirtti. Hakkari'ye doğru giden bölgelerde yeni arama kuyuları kazacaklarını söyledi.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow