328 bin TL’lik kredi kartı vurgunu

Video: 328 bin TL’lik kredi kartı vurgunu

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipler kredi kartı ve banka kartı kopyalayan çetelere yönelik operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda 328 bin 300 lira haksız kazanç elde eden çete yakalandı. CNN TÜRK muhabiri Sema Akbulut ve kameraman Mehmet Bulut’un haberi.

İstanbul Emniyeti Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri kredi kartı ve banka kartı kopyalayanlara yönelik 3 ilçede operasyon gerçekleştirdi.


Dolandırıcılar mağdurların kredi ve banka kartlarını kopyalamak için 2 yöntem kullandılar.


O YÖNTEMLERDEN BİRİ ATM


ATM’lere banka kartı ve kredi kartı aparatı yerleştiren dolandırıcılar bu şekilde 65 kişinin kredi kartı bilgilerini kopyalayarak 124.000 tl haksız kazanç elde ettiler.


Firmalara kurye olarak işe giren dolandırıcılar siparişi vermeye gittiklerinde firmaya ait post cihazının yanında kendi yazılımı değiştirilmiş post cihazını götürüyorlar.


Ardından müşteri kredi ya da banka kartı verdiğinde ilk olarak kendilerine ait post cihazından geçirerek kart bilgileri kopyalanıyor. Müşteriye ise kart geçmedi diyerek firmaya ait post cihazından geçiriyorlar.


Kredi kartı mağdurları her şeyden habersiz tüm bilgilerini bu şekilde dolandırıcıların eline teslim etmiş oluyor.


Operasyonlarda telefonlar, bilgisayarlar, harddiskler ve ATM'lerde bulunan aparatları çıkarmak için aletler ele geçirildi.


Aynı zamanda mağdurların tüm bilgileri bir deftere kayıt edildi.


Toplamda 328 bin 300 TL haksız kazanç elde eden 5 kişi yakalandı. 4’ü tutuklanarak cezaevine gönderilirken bir kişi adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS