36 milyon dolarlık büyük vurgun

Video: 36 milyon dolarlık büyük vurgun

Türk şirketi, anlaşma imzaladığı İsviçreli şirkete bakır yerine parke taşı gönderdi. 36 milyon dolarlık vurgun yaptı. İstanbul Mali Şube Polisi, o çeteyi çökertti. CNN TÜRK Muhabiri Tugay Saday ve kameraman Güngör Yılmaz'ın özel haberi.

36 milyon dolarlık sözleşme imzaladılar, bakır yerine parke taşı gönderdiler. İsviçreli şirketi dolandırdılar.

Tekirdağ'da bakır işiyle uğraşan bir firma, Çin'de faaliyet gösteren İsviçreli bir şirketle temas kurdu. 10 bin ton bakır göndermek için anlaşma yaptı. İsviçreli şirket bakırları beklerken, firma sahipleri büyük bir dolandırıcılık oyunu kurdu. Bakırlar önce denetim firması huzurunda TIR'lara yüklendi, ardından mühürlendi. Ancak denetim firması yetkilileri gidince dolandırıcılar harekete geçti. Önce mühürleri kırdılar, yükledikleri bakırları geri boşalttılar. Yerine daha önceden satın aldıkları parke taşlarını koydular. Sahte mühür kullanan çete üyeleri, ardından TIR'ları limana götürdü, gemiye yüklendi.

Gemi hareket edince ilk sevkiyatın parasını alan çete üyeleri boş durmadı. 7 gemiyi daha aynı yöntemle parke taşı yüklediler. İlk gemi Çin'e vardığında son gemi yola çıkarıldı. Bu yöntemle tam 36 milyon dolar vurgun yapıldı. Çin'e varan gemide bakır yerine parke taşıyla karşılan İsviçreli firma yetkilileri, önce sigorta şirketine ulaştı. Ancak dolandırıcıların sahte poliçe düzenlediklerini öğrendiler. Dolandırılan firmanın yetkilileri durumu savcılığa iletti. Şikayetler üzerine İstanbul Mali Şube Polisi harekete geçti. 4 ay süren takipler boyunca yaklaşık 500 saati aşkın güvenlik kamera görüntüleri incelendi. Şüpheliler adım adım izlendi ve yöntemleri deşifre edildi.

Mali şube polisi, gönderilen 326 konteynerin evraklarını da mercek altına aldı. Derinleştirilen çalışmalar sonucu çetenin paravan şirket üzerinden kaldırım taşlarını aldıkları firmaya da ulaşıldı. Elde edilen deliller ışığında harekete geçildi. Dolandırıcılık çetesine yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi. Bakır firması yetkilileri, sahte poliçe düzenleyen şüphelilerin de aralarında bulunduğu 13 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS