37 yıl sonra tepki çeken karar

Video: 37 yıl sonra tepki çeken karar

Tarihler 28 Ocak 1982'yi gösterdiğinde, Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan aracında kırmızı ışıkta beklerken, terörist Hampig Sasunyan tarafından öldürüldü. Aradan 37 yıl geçti ve Türk diplomatın katili şartlı tahliye edildi. Ankara karara tepki gösterdi, "bu basit bir cinayet değil nefret suçudur," denildi.
 

Tarihler 28 Ocak 1982'yi gösteriyordu, Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan Amerika Birleşik Devletleri’nde aracında ilerlerken kırmızı ışıkta durdu. Türk Diplomat Arıkan kırmızı ışığın yeşil ışığa döndüğünü hiç göremedi, çünkü tam o esnada Ermeni Katliamı için Adalet Komandoları Terör Örgütü üyelerinden Hampig Sasunyan aracında bekleyen Arıkan’a saldırdı, suikast sonucu Türk Diplomat şehit edildi.

Aradan geçen 37 yılda, cinayet zanlısı Sasunyan'ın şartlı tahliyesi dönem dönem gündeme geldi, ama girişimler sonucunda hep engellendi. Ta ki 27 Aralık 2019'a kadar.27 Aralık’ta, Kaliforniya’da görülen duruşmada Sasunyan'ın şartlı tahliye talebi kabul edildi. Dışişleri Bakanlığı karara tepki gösterdi, bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "terörist Hampig Sasunyan'ın şartlı tahliye talebinin, tüm girişimlerimize rağmen, 27 Aralık 2019 tarihinde Kaliforniya’da gerçekleşen duruşmada kabul edildiği esefle öğrenilmiştir" denildi, temyize açık bulunan bu kararı kuvvetle kınıyor ve reddediyoruz ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı Sasunyan'ın cinayeti Türk düşmanlığından beslenen çarpık bir ideolojiye dayanarak, planlı ve kasıtlı olarak işlediğini hatırlattı. Mahkumiyeti müddetince hiçbir pişmanlık emaresi göstermediğinin altı çizildi, bu eylem basit bir cinayet değil bir nefret suçudur denildi. Kaliforniya’daki duruşmada verilen karara da tepki gösteren bakanlık Amerikan tarafına benzer kayıpları ABD’de yaşadı dedi ve en önemli sorumluluk Amerika Birleşik Devletleri makamlarındadır vurgusu yaptı.

1927 İskilip doğumlu Kemal Arıkan, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Harvard Üniversitesi’nde eğitim görmüş, Dışişleri Bakanlığında 1955 yılında göreve başlamıştı. Prag, Chicago, Sydney ve Los Angeles'ta diplomat olarak görev yaptı, evli ve iki çocuk babasıydı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS