440 bin aboneye uyarı: Elektriğiniz kesilebilir!

Video: 440 bin aboneye uyarı: Elektriğiniz kesilebilir!

İstanbul'da elektrik aboneliği kendi üzerinde olmayan, ev sahibinin yada bir başkasının üzerinden elektrik kullananlar dikkat. Elektrik aboneliğini üzerilerine almaları için kullanıcılara ihbarname gönderiliyor. Dikkate alınmazsa elekrikleri kesilebilir. CNN TÜRK Muhabiri Cansel Kiraz ve kameraman Ahmet Akpolat, detayları CK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal'la konuştu.

Elektrik aboneliği kendi üzerinde olmayan, yani usulsüz kullananlar dikkat. Denetimler arttı. Kullanıcılara ihbarname gönderiliyor. 15 gün içinde işlem yapılmadığı takdirde elektriğiniz kesilebilir. İstanbul’un Avrupa Yakası’nda bu yılın ilk 6 ayında 124 bin 981 elektrik tüketicisi usulsüz kullanımı sonlandırdı ama İstanbul’da aboneliği üzerine alması gereken 440 bin kullanıcı daha var.


Kesilen elektriği yeniden açtırmak için 198 lira ödeme yapmak gerekiyor. Kullanıcılar e-Devlet üzerinden aboneliği kendi üzerine alabiliyor. Elektriği kendi üzerinde olanların bilgilerinin ise güncel olması gerekiyor.


CNN TÜRK'e konu hakkında bilgi veren CK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, "Başkası adına elektrik tüketmiş olursunuz yarın bir gün ödemediğiniz zaman başkasının mağdur olmasına neden olursunuz. Mutlaka bu usulsüz kullanımın kendilerine gelip gelmediğini anlamak için posta kutularına baksınlar. Sayaçların bulunduğu noktalara baksınlar. Bu kullanıcılara usulsüz kullanım ihbarnamesi gönderdik. Hiçbir belge istemiyoruz. Sadece müracaat eden kişinin TC kimlik numarasını ve iletişim bilgilerini almak anlamında nüfus cüzdanını kontrol ediyoruz. Kira kontratı talep etmiyoruz. Deprem sigortası talep ediyoruz. Başka da bir şey talep etmiyoruz. Elektrik aboneliği birisi adına yapılmışken vefat ediyor. Annesi, babası, kardeşi üzerinden onlarca sene geçmiş. Hala oğlu, kızı kullanıyor. Bunların da elektrik aboneliğini kendi üzerilerine almaları gerekiyor" dedi.


İstanbul'da usulsüz kullanımın en yüksek olduğu ilçe 58 bin elektrik tüketicisi ile Fatih. Fatih’i 27 bin 542 ile Küçükçekmece, 28 bin 66 kullanıcı ile Bağcılar takip ediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS