50 ilde "Silici" operasyonu | Video

Video: 50 ilde "Silici" operasyonu | Video

İstanbul'da, Cumhuriyet tarihinin en büyük akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı operasyonu düzenlendi. "Silici" kod isimli operasyonda 220 şüpheli gözaltına alındı. Devletin beş yıl içerisinde 15 milyar lira zarara uğratıldığı belirtiliyor.

Soruşturma İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatıldı. Kaçakçılıkla ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, MASAK, Gelir İdaresi ve Vergi Denetim Kurulu koordinesinde çalışma yapıldı. Akaryakıt istasyonlarından 608 milyon litre akaryakıt satış verisinin otomasyon sistemlerine müdahale edilerek silindiği tespit edildi.

50 ilde akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı ve nitelikli dolandırıcılık yapan suç örgütüne yönelik ''Silici " kod adlı bir operasyon düzenlendi. Kamu kurumlarını zarara uğrattığı tespit edilen 220 şüpheli gözaltına alındı. Devletin bir yılda 3 milyar TL, 5 yıl içerisinde de toplam 15 milyar TL zarara uğratıldığı belirlendi.

170 akaryakıt istasyonu, 23 akaryakıt dağıtıcı firması,1 istasyon teknik destek firması, 2 otomasyon yazılım ve bağlı 1 şubesi olmak üzere toplam 242 noktada vergi müfettişleri ile gelir uzmanlarının katılımı ile yapılan aramalarda mali belgelere ve bilgisayar, cep telefonu gibi dijital materyallere el konuldu.

Akaryakıt satış verileri üzerinde silme işlemini yapan örgütün Konya'da faaliyet gösteren ve birlikte hareket eden iki otomasyon şirketinin sahipleri ile çalışanları olduğu tespit edildi.

Çalışma kapsamında şüphelilerin yöntemleri de deşifre edildi. Kayıtların kurulan sistemle uzaktan erişimle silindiği belirlendi. Polis takibine takılmamak için de sisteme oyun programı süsü verildiği ortaya çıktı.

İncelemelerde kaçak akaryakıtın 20 bin tanker olduğu, 250 olimpik havuzu doldurabileceği ortaya çıktı.

Silici kod adlı operasyonun Cumhuriyet tarihinin en büyük akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı operasyonu olduğu belirtiliyor. Şüphelilerin sorguları ve ele geçirilen dijital verilen incelemesi devam ediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS