6 partinin lideri buluşuyor

6 partinin lideri buluşuyor

Cumartesi günü 6 partinin lideri Ankara’da bir restoranda buluşacak. Parlamenter sistem çalışmasının ele alınacağı toplantının tek gündemi bu değil. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ve Ahmet Davutoğlu'nun talepleri de gündemde. Peki, İYİ Parti ve CHP bu taleplere nasıl bakıyor? İşte detaylar...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

6 parti cumartesi günü Çankaya’da Ahlatlıbel'de buluşacak. Parlamenter sistem çalışmasının ele alınacağı masada tek başlık bu konu olmayacak. Cumhurbaşkanı adaylığından ekonomi programına, 6 partinin ittifaka dönüşüp dönüşmeyeceğinden ittifakın adının değişip değişmeyeceğine kadar birçok konu başlığı masada.

Millet İttifakı saflarında olup olmayacağı henüz netleşmeyen Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun gündeme taşıdığı Millet İttifakı'nın isminin değiştirilmesi, yeni şartlarla yeni ittifak oluşturulması konusu da liderler buluşmasının önemli başlıklarından. "İttifakın adı değişmeli ve yeniden ittifak oluşuma gidilmeli" önerisine ise İYİ parti ve CHP olumlu bakmıyor. Gelecek ve DEVA partilerinin ittifak protokolü ile seçim sonrası atılacak adımların belirlenmesi için yeni bir ittifak protokolü beklentisi olduğu da kulislere yansıdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

O BULUŞMA ÖNCESİ CHP VE İYİ PARTİ NE GÖRÜŞTÜ?

Yuvarlak masa buluşması öncesi kulisler de hareketli. 6'lı zirve öncesi CHP ve İYİ Parti liderleri buluştu. Edinilen bilgiye göre; 2 saati bulan Kılıçdaroğlu-Akşener görüşmesinde ittifakın yol haritası ele alındı.

"ANA OMURGA CHP, İYİ PARTİ; DİĞERLERİ YÖN ÇİZMEMELİ"

İki lider, "İYİ Parti ve CHP’nin ittifakın ana omurgası" olduğu ve diğer partilerin ittifaka yön çizmesinin doğru olmadığı kanaati hakim. Ancak seçim işbirliğine kapının açık olduğu, her partinin de alacağı oy kadar vekille temsilinin sağlanması gerektiğine işaret ediliyor.

KILIÇDAROĞLU "BEN ADAYIM" DERSE...

Bir de adaylık tartışmaları gündemde. Millet İttifakı’nın adayının kim olacağına ilişkin İYİ Parti kulislerinde Akşener'in Kılıçdaroğlu "Ben adayım" derse itiraz etmeyeceği belirtiliyor. Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusunda diğer partileri ikna etmesi gerektiği konuşuluyor.

10 liralık benzinle iş yerini 10 saat ısıtacak

10 liralık benzinle iş yerini 10 saat ısıtacak