64 bin mahkuma izin verilmişti, cezaevine dönecekler mi? | Video

Video: 64 bin mahkuma izin verilmişti, cezaevine dönecekler mi? | Video

Cezaevlerinde koronavirüs önlemi kapsamında, açık cezaevlerindeki 64 bin mahkuma izin verilmişti. O izin 30 Kasım'da bitiyor. Şimdi merak edilen soru, iznin sonunda açık cezaevlerindeki mahkumlar ya cezaevlerine dönecek ya da dönmemeleri için yeni bir düzenleme yapılacak.

Meclis'in nisan ayında kabul ettiği infaz düzenlemesine eklenen bir madde ile koronavirüs salgını gerekçesiyle açık cezaevindeki mahkumların izinli olması düzenlendi. Kanun ile 1 kez verilen hakkın 3 kez de uzatılmasına imkan tanındı. Uzatma yetkisi Adalet Bakanlığına verildi.

Bakanlık Sağlık Bakanlığı'nın önerisi ile bu hakkı 3 kez kullandı ve mahkumların iznini uzattı. Ancak 64 bini aşkın mahkumun izni 30 Kasım'da sona eriyor. Yeni bir uzatma hakkı yok. Eğer herhangi bir adım atılmaz ise 64 bin mahkum 1 Aralık'ta açık ceza evlerine dönecek.

Mahkumların cezaevine dönmemesi için düzenleme şart. Bu nedenle mahkumlar ve ailelerinin gözleri Meclis'te olacak. Bu aşamada 2 farklı formül gündemde. Mahkumlara daha önce 3 kez yapıldığı gibi belli aralıklarla izin verilmesi uygulamasına devam edilecek. Diğer bir formül ise söz konusu 64 bin mahkumun infazlarının sonlandırılması.

Ancak her iki formül için Meclis'te yasal düzenleme gerekiyor. Hem AK Parti'de hem de bakanlıkta koronavirüs salgınının devam ettiği bir dönemde 8 aydır izinde olan mahkumların yeniden cezaevlerine dönmesine sıcak bakılmıyor. Meclis'in mahkumları ilgilendiren bu adımı ise 30 Kasım tarihinden önce atması gerekiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS