67 milyon liralık vurgun nasıl yapıldı? Detaylara CNN TÜRK ulaştı

67 milyon liralık vurgun nasıl yapıldı? Detaylara CNN TÜRK ulaştı

Telefon dolandırıcılık çetesi, bir lojistik müdürünü ve bir mühendisi 6 ay boyunca dolandırarak 67 milyon TL vurgun yapmıştı. Örgütün hiyerarşik yapısından dolandırıcılık yöntemlerine kadar pek çok detay hazırlanan iddianamede yer aldı. O iddianamenin detaylarına CNN TÜRK muhabiri Merve Tokaz ile kameraman Engin Özbek ulaştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

6 ay boyunca milyonlarca lirayı bavul ve poşetlerle teslim aldılar. Lojistik müdürü ve mühendisi dolandırıp 67 milyon TL'lik vurgun yaptılar.

"FETÖ KASASI" YALANI İLE KANDIRDILAR

Telefon dolandırıcılık çetesi iki kişiyi "FETÖ kasası olarak ihbar edildiniz. Hakkınızda gözaltı kararı var" yalanı ile tuzaklarına düşürdü. Lojistik müdürü Nevra Kibar ile mühendis Ceren Ataman, aylarca "baş komiser" sandıkları çete üyelerine para gönderdi. Olaya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada 331 sayfalık iddianame tamamlandı. Örgütün yapısı deşifre edildi. Örgütün atıcı, aracı, eldenci, hesapçı ve aklayıcı olarak iş bölümü yaptığı belirlendi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

PARAYI AKLAMAK İÇİN ARAÇ ALIP SATMIŞLAR

Kişilerle doğrudan doğruya iletişime geçen kişi, dosyada ismi atıcı olarak tanımlanan Mehmet Çiftçi'ydi. Örgüt liderlerinden bir tanesi olan Hüseyin Ural ise hesap sahipleri ve paraları kişilerden teslim alacak kişileri belirliyordu. Aklayıcılar ise paranın izini kaybettirmek için paraları otomobil ve gayrimenkule dönüştürüyordu. Eldenci olarak tanımlanan İbrahim Boğa ile Mustafa Akıl'ın paraları teslim aldıkları o deliller iddianamede böyle yer aldı.

Örgüt lideri Mehmet Çiftçi ile Hüseyin Ural ile diğer örgüt üyeleri üzerlerine atılı suçlamaları reddetti. Ancak iddianamede yer alan HTS kayıtları yani pek çok kez birbirlerine yakın baz istasyonlarından sinyal vermeleri ve kendi aralarında yaptıkları telefon görüşmeleri sanık beyanlarının yalan olduğunu ve örgütün hiyerarşik bir yapı içinde faaliyet gösterdiğini ortaya çıktı. 47 sanığın yargılandığı soruşturmada ilk dava 10 Kasım'da görülecek.