6'lı masa toplantısı 3 Temmuz’da

6'lı masa toplantısı 3 Temmuz’da

Altılı masayı oluşturan muhalefet liderleri 3 Temmuz’da beşinci kez bir araya gelecek. Gözler 6 liderin belirleyeceği adayın kim olacağında. Toplantı öncesinde masadan yansıyan kulis bilgilerine göre, altılı masanın cumhurbaşkanı adayının 29 Ekim’de açıklanması bekleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

6 muhalefet partisinin lideri 3 Temmuz pazar günü beşinci kez bir araya geliyor. Toplantı İyi Parti Lideri Meral Akşener’in ev sahipliğinde,
iyi parti genel merkezinde yapılacak. Toplantının temel gündemi ise adaylık tartışmaları “6’lı masanın cumhurbaşkanı adayı kim olacak?” Bu soruya yanıt aranacak.

Güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmalarını sürdüren 6 muhalefet partisinin liderinin 3 Temmuz’daki toplantıda seçim sonrasında anayasada yapılması öngörülen değişiklikleri de ele alması bekleniyor. Bu kapsamda anayasal ve yasal çerçeve hazırlık komisyonunun toplantı gününe kadar tamamlamayı hedeflediği ortak metin de ele alınacak.

Toplantı gündemindeki bir diğer başlıkta adaylık tartışmaları. Gazeteci ali haydar fırat’ın paylaştığı kulis bilgisine göre, Millet İttifakı ortak aday belirleyecek ve adayın ismini 29 Ekim tarihinde duyuracak CHP’nin masaya getireceği rapor, “Aday Kemal Kılıçdaroğlu” olmalı mesajını da içerecek ancak diğer 5 lider Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusunda hem fikir olmadığı için 29 Ekim’e kadar kamuoyu yoklamalarına da ağırlık verilecek.


Millet İttifakı’nın adayı 29 Ekim’de açıklanacak iddiası CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'a da soruldu.