81 ile çığ ve sel uyarısı

81 ile çığ ve sel uyarısı

Kar ve soğuk yurdu terk ederken, eriyen karlar ve başlayacak bahar yağmurlarıyla sel ve heyelan tehlikesini artırıyor. İçişleri bakanlığı 81 il valiliğine uyarı yazısı göndererek risklere karşı uyardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine sel, taşkın, heyelan ve çığ olaylarına karşı uyarı yazısı gönderdi. Riskli bölgelerde bulunan muhtar, köy koruyucusu ve vatandaşlar sel, heyelan ve çığ olaylarına karşı bilgilendirilecek. Çatlak ve toprak yarılması gibi hareketlerin acilen AFAD’a bildirmesi istenecek. 

Yazıda bu kış etkili olan kar yağışlarının havaların ısınmasıyla birlikte ani ve hızlı eriyebileceğine dikkat çekildi. Erimenin akarsu debilerinde artışa neden olacağı belirtilerek, sel, heyelan ve çığ gibi olayların bu sebepten tetiklenebileceği kaydedildi. Bakanlık, bu kapsamda yaşanabilecek afet ve acil durum olaylarına karşı alınacak önlemleri de sıraladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Buna göre, tüm illerde tehlikeli bölgeler tespit edilecek. Belirlenen bölgelerdeki mülki ve mahalli idareler ile vatandaşlar tehlikelere karşı bilgilendirilecek. Güneye bakan yamaçlardaki yerleşim yerlerinde ikamet eden vatandaşlardan daha dikkatli olmaları istenecek.

Heyelan riskine karşı ise doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'da eğimli bölgelerde yaşayan vatandaşlardan tespit ettikleri çatlak ve toprak yarılması gibi hareketleri acilen AFAD’a bildirmeleri istenecek. Okullar, köprüler ve enerji hatları gibi kritik tesislere yönelik ek tedbirler alınacak. Kriz durumunda kullanılmak üzere özel sektör ve resmi kurumların makine parklarına ait bilgiler 3 gün içinde AFAD'ın sistemine kaydedilecek.