AB "Aşı sertifikası"nı tartıştı

Video: AB "Aşı sertifikası"nı tartıştı

Avrupa, koronavirüs salgınının vurduğu seyahat özgürlüğünü tartışıyor. Birliğe üye ülkelerin liderleri bir araya geldi. Toplantıdan aşı olanlara "Aşı sertifikası" verilmesini erteleme kararı çıktı. Ancak gerekli olmayan seyahatlere kısıtlama geliyor.

Yunanistan "Aşı olanlar daha rahat seyahat etsin" diye aşı sertifikasını önerdi. Birliğe üye ülkelerin toplantısından ret kararı çıktı.

Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin liderleri video konferans yöntemiyle bir araya geldi. Toplantının ana gündem maddesi koronavirüs salgınıydı. Yunanistan'ın hafta başındaki "aşı olanlar aşı sertifikasıyla kısıtlamaya takılmadan seyahat etsin" önerisi tartışıldı. Ancak bu öneri şimdilik ertelendi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen, karara gerekçe olarak, aşının etkinliğinin henüz bilinmemesi ve aşıya henüz ulaşamamış kişilerin haklarının korunması olarak gösterdi.

Aşı sertifikası önerisi şimdilik ertelenirken, virüsün bulaşmasını engellemek için yeni tedbirler alınması kararı alındı. "Koronavirüsün mutasyona uğraması sonrası endişeliyiz" diyen Von Der Leyen, mecburi olmayan seyahatlerin güçlü şekilde caydırılmasını hedeflediklerini belirtti.

Risk bölgelerini gösteren haritaya "koyu kırmızı" renkle gösterilecek yeni bir kategori eklemeyi önerdiklerini belirten AB Komisyonu Başkanı, buralardan gelecek kişilerin hem seyahatten önce test yaptırması hem de seyahat sonrasında karantinaya girmesini hedeflediklerini açıkladı.

BionTech ile Pfizer tarafından geliştirilen aşının teslimatında yaşanacak gecikme de liderlerin gündemindeydi. "Aşı üreticileri taahhütlerine uymalı" diyen AB Konseyi Başkanı Charles Michel, aşılama sürecini hızlandırmak için için tüm imkanları inceleyeceklerini söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS