AB Büyükelçisi: Davayı takip ediyoruz

AB Büyükelçisi: Davayı takip ediyoruz

İş insanı Osman Kavala hakkındaki davada tutukluluğunun devamı yönündeki karara Avrupa Birliği'nden ilk değerlendirmeyi AB'nin Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut yaptı. Büyükelçi davayı yakından takip ediyoruz dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İş insanı Osman Kavala hakkındaki davada tutukluluğunun devamı yönündeki kararın ardından Avrupa Birliği'nden ilk değerlendirme geldi. AB'nin Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Kavala davasının son duruşmasını da takip ettiklerini söyledi.

Nikolaus Meyer Landrut Diplomasi Muhabirleri Derneği üyeleri ile bir araya geldiği toplantıda konuştu. Kavala'nın serbest bırakılması yönündeki aihm kararını hatırlatan Landrut "Avrupa Konseyi'nin tüm üyelerinden üyeliğin yükümlülüklerini yerine getirmelerini beklediğimizi defalarca söyledik, bu da İnsan Hakları Mahkemesi dahil, Avrupa Konseyi organlarının kararlarına saygı göstermek anlamına gelir." ifadesini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Birçok AB üyesi ülkenin aynı zamanda Avrupa Konseyi'nin de üyesi olduğunu hatırlatan Landrut, Konsey'de Türkiye hakkında devam eden ihlal prosedürünün AB'nin Türkiye'ye dönük tutumuna ne ölçüde ve ne şekilde yansıyacağının daha sonra görüleceğini belirtti.

AB Büyükelçisi Landrut, Türkiye'nin AB üyelik sürecini de değerlendirdi. Müzakerelerin devamı yönünde karar yok ancak pozitif ajandaya bağlıyız dedi. Birliğin Türkiye raporunu hatırlatan büyükelçi, "Maalesef raporda özellikle insan hakları ve hukukun üstünlüğü alanlarında ve daha geniş anlamda Kopenhag kriterleri alanında gerileme olduğu yönünde tespitler yapıldı. Ve müzakerelerin devam etmesine izin verilmedi. Ama şu anda Türkiye ile AB arasındaki pozitif ajanda unsurları üzerinde çalışmaya devam ediyoruz" sözlerini kullandı.