ABD teknik heyeti Ankara’da

Video: ABD teknik heyeti Ankara’da

Türkiye’nin Afganistan’daki havalimanının güvenliğini ve işletilmesini sağlaması için Ankara’ya gelen ABD heyeti ile görüşmeler dün başladı. Milli avunma Bakanı Hulusi Akar Türkiye’nin 6 yıldır kabildeki havalimanını işlettiğini hatırlatıp gerekli şartlar sağlanırsa işletmeye devam ederiz mesajı verdi. Heyet bugün de ankara'da kalıp temaslara devam edecek.

ABD’den asker ve diplomatlardan oluşan bir heyet Ankara’ya geldi. Milli avunma Bakanlığı’nda görüşmeler başladı Türkiye tarafından Afganistan’ın başkenti Kabil’deki havalimanının işletilmesi ve güvenliğinin sağlanması teklifi tüm detayları ile ele alınıyor.

Konu 14 Haziran’daki NATO liderler zirvesinde cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Bıden arasındaki görüşmede gündeme gelmişti, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kabil havaalanın işletilmesi ve güvenliğini sağlanması konusu.

O günden bugüne görüşme trafiği hız kazandı. Ankara’da bir etkinlikte konuşan milli savunma bakanı hulusi akar, Ankara’ya gelen ABD’li heyetle yürütülen görüşmeleri değerlendirdi. Şu ana kadar herhangi bir karar alınmadığını vurguladı.

Görüşmelerde Türkiye’nin masaya koyacağı bazı ön şartların olduğu belirtiliyor. Türkiye havaalanı işletme ve güvenliğinin sağlanması konusunda oluşacak maliyetin karşılanmasını istiyor. Ayrıca abd’nin bu zamana kadar güvenliği sağlamak için kurduğu altyapının korunması ve lojistik destek sağlanması da talepler arasında..

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS