Son Dakika

ABD'nin terör örgütü YPG'ye desteği sürüyor

A A

28.09.2021 - 17:59 Son Güncelleme:

Amerika Birleşik Devletleri, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'ye açık destek veriyor. Her sene savunma bütçesinden terör örgütüne fon ayıran ABD'nin, 5 yılda YPG'ye 2 milyar dolar destek sağladığı ortaya çıktı.

Amerika Birleşik Devletleri, kendisinin de terör örgütü olarak kabul ettiği PKK’nın Suriye kolu YPG’ye desteğini sürdüyor. Öyle ki ABD YPG’ye 5 yılda 2 milyar dolar destek sağladı.

Amerika Birleşik Devletleri, terör örgütü PKK’nın uzantıları olan YPG, PYD ve SDG’ye verdiği eğitim, silah ve mühimmat desteğini, terör örgütü DEAŞ ile mücadele olarak açıklıyor.

Ancak ABD’nin YPG’ye sağladığı hava savunması ürünleri, DEAŞ’ın hava gücü olmaması nedeniyle büyük çelişkiyi gözler önüne seriyor.

ABD’nin 778 milyar dolarlık 2022 savunma bütçesinde, terör örgütü YPG/PKK’ya 177 milyon dolarlık yardım yapılması öngörüldü.

Terör örgütlerine ayrılan bu bütçe ile teröristlere ödenen maaşlar, eğitimler, yaşam malzemeleri, lojistik destek, füze, tüfek, ağır silahlar, havan topu gibi ekipmanlar, bu ekipmanların bakım ve onarımı gibi maliyetler karşılanıyor.

2022 mali yılına ait savunma harcamaları için 778 milyar dolarlık Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı’nda da Irak ve Suriye’de DEAŞ ile mücadele konusunda eğitim ve destek giderleri için talep edilen 522 milyon dolar Temsilciler Meclisi tarafından kabul edildi.

Bu tutarın 345 milyon doları Irak, 177 milyon doları YPG/PKK terör örgütünün de dahil olduğu Suriye Eğit-Donat programına ayrıldı.

2017’den bu yana ödenek ayrılan Eğit-Donat programı için 2018’de 500, 2019’da ise 300 milyon dolar ödenek ayrılmıştı.