Abdülhamid Han için geri sayım başladı

Abdülhamid Han için geri sayım başladı

Türkiye'nin dördüncü ve en güçlü sondaj gemisi Abdülhamid Han 9 Ağustos'ta Mersin'den ilk görev yerine uğurlanacak. Kritik görev öncesi tüm testleri başarıyla geçen geminin Akdeniz’de görev yapması bekleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Enerji Bakanı Fatih Dönmez’de ''Ahdülhamit Han Akdeniz'in derin sularıyla buluşmak için gün sayıyor ''mesajı ile bir video paylaştı. Türkiye’nin 4. sondaj gemisi Abdülhamid Han, 7. nesil teknolojisine sahip dünyadaki 5 sondaj gemisinden biri. Devasa boyutları ile dikkat çeken özel gemi 238 metre uzunluğunda ,42 metre genişliğinde ve 52 bin groston ağırlığında. 9 katlı gemi, çift sondaj kulesine ve 200 mürettebat kapasitesine sahip. Ayrıca 12 bin 200 metre derinlikte sondaj kabiliyeti bulunuyor.

Mersin Taşucu Limanındaki 4. sondaj gemisi görev öncesi test sürecini tamamladı. Sondaj kabiliyetleri test edildi. Denizcilik ile sistem ve ekipman testleri geride kaldı. Göreve başlamasıyla, Fatih, Kanuni ve Yavuz Sondaj gemilerinin ardından Türkiye’nin enerji filosundaki en güçlü gemi olacak. Devasa boyutları ile öne çıkan sondaj gemisi 9 Ağustos’ta düzenlenecek törenle ilk görev yerine uğurlanacak. Abdülhamid Han’ın görev bölgesinin Akdeniz olması bekleniyor.