Abide araştırmasının sonuçları açıklandı

Abide araştırmasının sonuçları açıklandı

"Yerli Pisa" olarak adlandırılan ve öğrencilerin akademik becerilerini ölçen sınavın sonuç analizleri yayınlandı. 8. Sınıf öğrencilerinin Türkçe ve Matematik'te toplam yüzde 60'ı temel düzeyde bulunduğu tespit edildi. Verilere göre, özel ortaokullar diğer orta okullara göre daha başarılı bulundu. Kitap okuma alışkanlığının başarıyı arttırdığı tespiti yapılırken, öğrencilerin kitap okumaya haftada bir saatten az zaman ayırdığı vurgulandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin akademik yeterliliklerini ölçen uluslararası Pisa'ya alternatif olarak üretilen Abide, eğitim araştırması tamamladı. Abide Eğitim Araştırması, 4. ve 8. sınıf öğrencilerine yapıldı.

2016 ile kıyaslandığında orta ve ileri düzeylerde ilerleme tespit edildi. Ama testle dikkat çeken sonuçlar da ortaya çıktı.

Abide araştırmasında 8'inci sınıf öğrencilerinin 4 dersten ayrı ayrı temel altı, temel, orta, orta üstü ve ileri olmak üzere 5 yeterlik düzeyi ölçüldü. 8. sınıf öğrencilerinin Türkçe bilgisinin yüzde 1,6'sının temel altı, yüzde 23,5'inin temel, yüzde 41'inin orta düzeyde olduğu belirlendi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Matematik testinde ise, en dikkat çeken sonuç öğrencilerin yüzde 16,4'ünün temel altı düzeyde kaldı. Yüzde 36,6'sının matematik bilgisinin temel düzeyde olduğu tespit edildi. Fen bilimleri testinde de öğrencilerin yüzde 9,4'ünün temel altı düzeyde kalırken, yüzde 30,4'ünün temel düzeyde, sosyal bilgiler testinde de yüzde 20,5'inin temel düzeyde olduğu belirlendi.

4. sınıf verilerinde ise, Türkçe için öğrencilerin yüzde 27,9'unun temel altı ve temel düzeyde. Matematik alanında, öğrencilerin yüzde 14,2'sinin temel altı, yüzde 25,7'inin temel düzeyde başarı gösterdi

Verilere göre, 4 temel derste de kız öğrenciler erkek öğrencilere göre daha başarılı olduğu belirlendi. Dört temel derste Batı Anadolu ve İstanbul en başarılı.

Araştırmada, kendisine ait odası bilgisayarı olan öğrencilerle, evinde çok kitap bulunan öğrencilerin başarılarının diğerlerine göre yüksek olduğu belirlendi. Fakat verilere göre, öğrencilerin yüzde 42,3'nün bir haftalık süre içinde kitap okumaya 1 saatten az zaman ayırdıkları da tespit edildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ayrıca, aile baskısının öğrencilerin akademik becerilerini olumsuz etkilediği belirlendi. Okul başarılarına dair veriler de Abide ile ortaya kondu. Buna göre, özel ortaokulların akademik beceri bakımından genel ortaokulları ve imam hatip ortaokullarına göre daha başarılı olduğu belirlendi..