Aday listesi tesliminde süre doluyor

Video: Aday listesi tesliminde süre doluyor

Yerel seçime giderken partiler için kritik aşama Yüksek Seçim Kurulu'na aday listelerinin teslimi. Bunun için süre doluyor. Son ana kadar partilerde adaylıklarla ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor.

Siyasi partilerde yerel seçim listeleri için artık sona gelindi. Teslim süresinin bitmesine az zaman kalsa da ittifaklar ve tartışmalı yerler nedeniyle partilerde adaylıklarla ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. 

AK Parti'de liste büyük oranda tamamlandı. Toplam bin 297 aday gösterildi. Bunlardan 480'i mevcut belediye başkanları… MHP ise şu ana kadar 3'ü büyükşehir, 50'si il ve 862'si ilçe ve belde olmak üzere toplam 915 aday açıkladı. AK Parti ile MHP, Cumhur İttifakı kapsamında 30 büyükşehirde işbirliğine gitti. Adana, Mersin ve Manisa Büyükşehir belediyelerinde aday çıkaran MHP, 27 büyükşehirde AK Parti'nin adaylarını destekleyecek. AK Parti ile MHP 14 ilde daha ittifak kararı aldı. Yeni varılan uzlaşıya göre Kırklareli ve Iğdır’da AK Parti aday çıkarmayacak. MHP’nin adayını destekleyecek. Kayyum atanan Hakkâri, Şırnak, Batman, Siirt, Ağrı, Bitlis, Tunceli ile CHP’nin elinde bulunan bazı il belediyelerinde de AK Parti adayı ortak aday olarak gösterilecek. 

İki parti ittifak yaptığı tüm illerde belediye meclis üye seçimine de ortak liste ile girecek. 18'i büyükşehir, 38'i il olmak üzere 900'den fazla adayını belirleyen CHP’de de son rötuşlar yapılıyor. CHP Sözcüsü Faik Öztrak'a itirazlara karşın aday gösterilenlerin listede yer alıp almayacağı soruldu.  CHP ve İYİ Parti, 22 büyükşehirde işbirliği kararı aldı. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi büyükşehirlerde CHP aday çıkarırken, İYİ Parti Konya, Kayseri, Kocaeli, Balıkesir ve Gaziantep gibi illerde aday gösterdi. Bunlar dışında İYİ Parti şu ana kadar 14'ü büyükşehir, 28'i il, 403'ü ilçe olmak üzere 543 aday açıkladı.


 
 
 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS