Adil Öksüz iki gün gözaltına tutulmuş

Video: Adil Öksüz iki gün gözaltına tutulmuş

Darbe girişimi ardından aranan, örgütün hava kuvvetleri imamı olduğu belirtilen Adil Öksüz'ün gözaltında iki gün kaldığı ortaya çıktı. Öksüz'le irtibatta olan 2 kişi gözaltına alındı. Adil Öksüz'ü İstanbul'a döndüğünde havalimanında karşılayan Ali Kaya emniyetteki sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Öksüz'ün kayınvalidesi de yeniden gözaltına alındı.

Darbe girişimi nedeniyle aranan en önemli isimlerden biri Adil Öksüz.

Örgütün hava kuvvetleri imamı olduğu belirtilen Adil Öksüz'ün darbe gecesi gözaltına alındığında 2 gün gözaltında kaldığı ortaya çıktı.

Al Jazeera'nin haberine göre, Öksüz darbe girişiminin ertesi sabahı gözaltına alındıktan iki gün sonra ayın 18'in de adliyeye sevk edildi.

Yani Adil Öksüz, sanılanın aksine gözaltına alındıktan hemen sonra serbest kalmadı. 2 gün boyunca darbeyi soruşturan polis ve askerler tarafından gözaltında tutuldu.

18 Temmuz'da sabaha karşı savcılığa sevk edilen öksüz sorgusunun sonra tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Savcılığa sevk edilen Adil Öksüz'ün dosyasında 'Gülen yapılanmasına mensup olduğu veya hava kuvvetleri imamı' olduğu yönünde bir bilgi yoktu.

Öksüz çıkarıldığı mahkemede serbest bırakılmıştı, Öksüz'ü bırakan hakimler görevden uzaklaştırılmıştı.

FETÖ'nün hava kuvvetleri imamı Adil Öksüz bir kez daha yakalanamadı ama onunla irtibatta olan 2 kişi gözaltına alındı.

Ali Kaya, çıkarıldığı mahkemece serbest bırakılan Adil Öksüz'ü, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda karşılayan kişiydi.

İzmir'in Buca ilçesinde eşiyle birlikte dün akşam gözaltına alındı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Ali Kaya sorgusunda Alman vatandaşı bir gurbetçi olduğunu ve Adil Öksüz ile bir bağlantısının bulunmadığını söyledi. Polise, söz konusu tarihte yurt dışında olduğunu gösteren bir belge sundu. Ali Kaya ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Diğer gözaltı ise bu sabah gerçekleşti.

Öksüz'ün Sakarya'nın Akyazı ilçesinde yaşayan kayınvalidesi ve kayınpederi 15 Temmuz gecesinin ardından gözaltına alınmış, kayınpederi tutuklanmış, kayınvalidesi ise serbest bırakılmıştı. Savcılığın talimatıyla, kayınvalidesi Hatice Yıldırım yeniden gözaltına alındı.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS