Adım adım Erdoğan-Biden zirvesine

Video: Adım adım Erdoğan-Biden zirvesine

Gözler 14 Haziran'daki NATO Liderler Zirvesi'nde. Zirvede liderlerle görüşecek olan Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile de bir araya gelecek. İki ülke arasındaki gündem başlıkları ele alınacak. O görüşme öncesindeyse Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın'ın önemli bir teması vardı. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile görüştü.

TÜRKİYE-ABD ARASINDAKİ İLİŞKİLER ELE ALINACAK

NATO zirvesi 14 Haziran'da başlıyor. O zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan, başta ABD Başkanı Biden olmak üzere liderlerle görüşecek. Brüksel'de gerçekleşecek NATO zirvesinde tüm gözlerse Erdoğan-Biden görüşmesinde. S-400 ve F-35 konuları, ABD'nin terör örgütü PKK/YPG'ye desteği başta olmak üzere pek çok konunun ele alınması bekleniyor.

ERDOĞAN-BIDEN ÖNCESİ ÖNEMLİ TEMAS

Zirvedeki liderler buluşması öncesinde Washington-Ankara hattında önemli bir temas vardı. Milli Savunma Bakanı Akar ve Amerikan mevkidaşı Austin'in görüşmesi sonrası Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile telefonda görüştü. Görüşmede, Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerin olumlu gündemle ilerletilmesi ve stratejik işbirliğine odaklanılması gerektiğine vurgu yapıldı.

KAYNAKLAR: ZİRVEYE OLUMLU BİR YAKLAŞIMLA GİDİYORUZ

Peki, görüşmede Ankara'nın ajandası ne? CNN TÜRK'e konuşan diplomatik kaynaklar, "Olumlu bir yaklaşımla gidiyoruz" mesajı veriyor. "Ekonomiden Afganistan'a, Suriye ve Libya'ya dair geniş olumlu gündemimizde etkin işbirliği süreci başlatmak ajandamızın en üstünde yer alıyor" mesajı veriyor.

AFGANİSTAN GÜNDEMİN İLK SIRASINDA

Afganistan Ankara için özel bir parantezde. Türkiye'nin NATO'nun kararlı destek misyonu Afganistan'da çıktıktan sonra da Afganistan'da kalma teklifine ilişkin Ankara, "ABD ve NATO'nun gerekli desteği vermesini bekliyor. "Havalimanın açık kalması herkesin yararına" değerlendirmesi yapılıyor.

S-400 TUTUMUNDA DEĞİŞİKLİK YOK

Ve Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 sistemi... Türkiye ABD'ye yeni bir teklif yapacak iddiaları için "spekülasyon" diyen kaynaklar, "Yeni bir önerimiz yok. Tek önerimiz konuyu gerçekçi şekilde görüşüp geride bırakmak" mesajı verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS