Adım adım koronovirüs rehberi!

Video: Adım adım koronovirüs rehberi!

Koronavirüs salgını ile ilgili önlemler artarken, hemen herkesin cevabını merak ettiği soru şu: Peki şüpheli bir durumda nereye başvuracağım? İşte sorunun cevabı, CNN TÜRK Muhabiri Cansel Kiraz ve Kameraman Halil Kahraman'ın haberinde.

Koronavirüs şüphesi için belirtiler net yüksek ateş, kuru öksürük, solunum yetmezliği ve yurt dışı teması. İşte bu bilgi grip ya da nezle geçirenleri bile telaşlandırıyor, acaba "korona" mı oldum şüphesine yol açıyor. Peki şüpheyi nasıl gidereceğiz? Nereye başvuracağız?

Şüpheli durumda Alo 184'ü arayın

Cevabı Sağlık Bakanlığı açıkladı. Şüphe durumunda "Alo 184'ü arayın" dedi.

Atılacak diğer adım da kamu ya da özel hastanelerine ya da aile hekimlerine başvurmak.

Her yüksek ateş korona demek değil

Her yüksek ateş, korona anlamına gelmiyor, sağlık kuruluşları genellikle influenza testi yapıyor. Sonuç pozitif ise ateşin grip nedeniyle çıktığı anlaşılıyor. Peki ya sonuç negatif çıkarsa, yani grip geçirmediğiniz anlaşılırsa?

Şüphe varsa il sağlık müdürlüklerine bildiriliyor

Önemli bilgi şu, özel ve kamu hastaneleri ile aile hekimlikleri şüpheli bir durumda incelemeyi bir üst basamağa taşıyor. Bu durumda kan örneği almaları ve il sağlık müdürlüklerini bilgilendirmeleri gerekli.

Kan örneklerini inceleyen sadece 6 laboratuvar var

Alınan örnekler, İstanbul, Ankara, Erzurum, Adana, İzmir ve Samsun'da bulunan ülke genelinde var olan 6 laboratuvardan birine gönderiliyor.

Kısacası kimse bana "koronavirüs testi yapılmasını istiyorum" diyerek keyfi olarak test yaptıramıyor, test yalnızca hekim uygun gördüğü koşullarda yapılabiliyor.

Korona teşhisi konulması halinde ise tedavinin sürdürüldüğü yer, Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği referans hastaneler. Ancak bu hastaneler başvuru yapılabilecek merkezler değil. Orada sadece tedavi yapılabiliyor ve bu tedavi de il sağlık müdürlüklerinin bilgisi dahilinde gerçekleşebiliyor.

Ve son uyarı, tedbir elden bırakılmamalı ancak her yüksek ateşin korona anlamına gelmediği de bilinmeli.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS