Adım adım Rumeli Hisarı restorasyonu

Adım adım Rumeli Hisarı restorasyonu

Rumeli Hisarı’nda restorasyon çalışmalarına geçtiğimiz yıl başlandı. Peki, Hisar’da devam eden çalışmalarda gelinen son durum ne? CNN TÜRK muhabiri Emrah Çakmak, İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Oktay Özel'e sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

570 yıl önce İstanbul Boğazı'nın güvenliği için inşa edildi. Ancak zaman, fethin en önemli tanıklarından biri olan Rumeli Hisarı'nda tahribata yol açtı.

Rumeli Hisarı 1452 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Boğaz'ın korunması için inşa ettirildi. Tarihi yapı, stratejik görevini tamamladıktan sonra müze olarak kullanılmaya başlandı. Hisardaki ilk restorasyon 1955 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar tarafından yaptırıldı. Yapı aradan geçen zamanda yorgun düştü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı da Rumeli Hisarı'nda restorasyon çalışması başlattı.

Rumeli Hisarı'nın en hasarlı kulelerinden bir tanesi Çandarlı Halil Paşa Kulesi. Kulede duvarlarda tahribat oluştu ve o hasarları gidermek için iskeleler kuruldu ve çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Oktay Özel, "Restorasyon ile aslında gelecek nesillere ulaşması için önemli bir adım attık. Öncelikle yapının iyileştirilmesiyle başladık. Çalışmalara deniz cephesindeki duvarlarla başladık. Çalışmalar 3 etap halinde sürecek. Daha sonra Zagnos Paşa Kulesi, yan taraftaki kuleler ve duvarlarda adım adım devam edeceğiz" dedi.

Rumeli Hisarı'nda büyük bir titizlikle sürdürülen restorasyon çalışmaları, 2023 yılında tamamlanacak.