hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Adnan Oktar grup üyelerine gözaltı eğitimi vermiş

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKKanal D

  Tutuklu Adnan Oktar'ın Silivri cezaevinden Edirne F Tipi Cezaevine nakline karar verildi. Soruşturma dosyasında ortaya çıkan detaylar ise Oktar ve grubunun bu operasyona çok önceden hazırlandıklarını ortaya koydu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İfadelerinde hep benzer şeyleri söylediler. Çünkü bu çalışma aylar öncesinde başladı.. Adnan Oktar ve grubundaki üst düzey isimlerin olası bir operasyona karşı "ifade söyleneceklere" çalıştırıldığı ortaya çıktı. Adnan Oktar, emniyette verdiği 13 saatlik ifadede kendisine yönetilen soruya cevap verdi. Cinsel tacizden askeri casusluğa kadar kendisine yöneltilen 31 suçlamanın tamamına itiraz etti. Çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. Silivri cezaevinde tek kişilik koğuşta tutulan Oktar'ın Edirne cezaevine nakledilmesine karar verildi.

  Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 187 şüpheliden, 182'si adliyeye sevkedilmişti. Şüphelilerden 5'i itirafçı oldu. İtirafçı olan isimler, Adnan Oktar'ın böyle bir operasyona karşı hazırlık yaptığını çevresindeki isimlere eğitimler verdiğini söyledi.

  Gözaltına alındıklarında nasıl davranacakları ve ifadelerinde ne söyleyecekleri onlara anlatıldı. Zaten gözaltındakilerin büyük bir bölümü yöneltilen suçlamaları inkar ederken bile aynı ifadeleri kullandı.

  Mali şube müdürlüğü ekiplerinin operasyon kapsamında arama yaptıkları ümraniye'deki depodan da bir kamyon dolusu görüntü kaydı ele geçirilmişti. 2 bin 500 adet telefon, laptop ve harddisklerin içindeki o kayıtların incelenmesi için siber şube müdürlüğünde özel bir ekip oluşturuldu. İzlenmeye başlanan o görüntülerde, şantaj ve tehdit için çekildiği öne sürülen kayıtların olduğu ortaya çıktı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow