Af haberleri 2019… Af yasası son dakika: Ceza infaz düzenlemesi kimleri kapsıyor?

Video: Af haberleri 2019… Af yasası son dakika: Ceza infaz düzenlemesi kimleri kapsıyor?

Son dakika af haberleri “af yasası çıkacak mı?” sorusunun yanıtını arayan kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Ceza infaz düzenlemesi kapsamında yapılacak değişiklikler önümüzdeki günlerde Meclis gündemi içerisinde konuşulacak. Peki, Adalet Bakanlığı af tasarısı ne durumda ceza infaz düzenlemesi kimleri kapsıyor?

Af yasası olarak adlandırılan ceza infaz düzenlemesi ile ilgili geri sayım devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda çalışmaları başlatılan düzenleme önümüzdeki günlerde tamamlanarak TBMM gündemine gelecek. Süreçte önemli bir aşamanın geride bırakıldığı günlerde ilk detaylar netleşmişti.


Ceza infaz düzenlemesi ve yargı reformu görüşmelerinin 2019 Ekim ayında yeniden başlaması ve TBMM gündeminde yerini alması bekleniyor.


AF KİMLERİ KAPSIYOR?


Çalışma bir af niteliğinde değil, Şartlı salıverilme ve Denetimli serbestliğin yeniden düzenlenmesi ile özel infaz uygulamalarının getirilmesini içeren bir kanun teklifi olacak.


Yeni çalışma terör, tecavüz, kadın ve çocuğa şiddet ve istismar suçlarını kapsamayacak.


Ancak infaz rejimi uyarınca adli suçlarda cezanın yüzde 66’sının yatılmasında değişikliğe gidilerek bu oran yüzde 50’ye çekilecek. Yani cezaevinde kalma süresi kısalacak. Çalışmada çocuklu kadın mahkumların cezalarının ev hapsine dönüşmesini sağlayacak bazı düzenlemelere de yer veriliyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS