Af yasası 2020 son gelişme: Numan Kurtulmuş’tan af açıklaması

Af yasası 2020 son gelişme: Numan Kurtulmuş’tan af açıklaması

Af yasası 2020 yılının ilk günlerinde de tıpkı geçtiğimiz yıl olduğu gibi başta hükümlü yakınları olmak üzere kamuoyunun gündeminde ilk sıralarda yer alıyor. Peki, af yasasında son durum nedir? 2020 yılında af çıkacak mı? AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’tan gelen açıklama sonrası gözler ceza infaz yasası ile ilgili düzenlemede Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne çevrildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Adalet Bakanı Abdülhamid Gül ve ardından AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’tan gelen açıklamalar sonrası ceza infaz yasasındaki düzenleme kamuoyunun gündeminde ilk sıralara yerleşti. Bilindiği üzere ceza infaz yasası ile ilgili düzenleme onaylandığında binlerce hükümlüye erken terhis yolu açılmış olacak. Peki, af yasası çıkacak mı? İşte, 2020 af yasası ile ilgili Gül ve Kurtulmuş’tan yapılan açıklama…

KURTULMUŞ’TAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

İşte, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un açıklamaları:

Adalet Bakanlığımız iyi bir çalışma yaptı. Partide de daha evvel konuşuldu. Bakanlar Kurulu’nda da konuşuldu. İlgili bürokratlar ve diğer partilerle de gerekli görüşmeler yapıldı. Biliyorum.  Dolayısıyla belirli bir noktaya geldi. Son çalışmalar yapılacak. En kısa zamanda infazla ilgili bu düzenlemenin gündeme geleceğini biliyorum. Tabi bunu bir af gibi görmemek lazım. Bu bir infaz indirimidir. Burada da esas ana fikir şudur; “Cezaevleri çok doldu. Hadi boşaltalım.” diye bir indirim yapılmaz. Mühim olan cezayla caydırıcılık arasındaki dengenin oluşturulmasıdır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

BAKAN GÜL’DEN AÇIKLAMA

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den de geçtiğimiz günlerde af yasası (Ceza infaz yasası) ile ilgili açıklama gelmişti.

İşte, Bakan Gül’ün açıklaması:

Bu konuda hem MHP'den hem partimizden açıklamalar oldu. Meclis açıldığında bu konu AK Parti grubu başta olmak üzere Meclis'in gündeminde olan bir konu. Grubumuzun konuyla ilgili kararı nedir, teknik hususlar nelerdir, akademi ne diyor? Biz teknik olarak baktık artık Meclis karar verecek. Yaşlı, kadın, hamile vs infazın evde çekilmesi, hafta sonu infaz gibi uygulamalar... İyi halin de değerlendirildiği öneriler de var. Ancak son takdir elbette Meclis'indir.