Af yasası son durum: 60 bin mahkûm erken tahliye edilebilir!

Video: Af yasası son durum: 60 bin mahkûm erken tahliye edilebilir!

Af yasası olarak kamuoyunda isimlendirilen ceza infaz yasası ile ilgili yeni düzenleme Ankara kulislerinde yüksek sesle konuşulmaya başlandı. Yeni yargı reformu ile ilgili taslakta sona gelinirken paket içerisinde yer alan ve yaklaşık 60 bin mahkûma erken tahliyeyi gündeme getiren ceza infaz kanunuyla ilgili söz konusu değişikliğin de detayları belli olmaya başladı. Peki, af yasası çıkacak mı? İşte, infaz kanunda değişiklik ya da yaygın tabiriyle af yayasıyla ilgili son gelişmeler…

Kısa süre içerisinde Meclis gündemine gelmesi beklenen ceza infaz kanunuyla ilgili söz konusu değişiklik son günlerde özellikle mahkum yakınlarının gündeminde ilk sıralarda yer alıyor. Hemen belirtmek gerekir ki yaklaşık 60bin mahkumun tahliyesini gündeme getirecek olan yeni ceza infaz kanunu ile ilgili değişiklik aslında bir af düzenlemesi değil. Ancak, kanunda yapılacak değişiklik ile bazı suçların cezaevinde kalma süresi değişecek. Sonuç olarak düzenlemenin kabulü halinde de yaklaşık 60 bin mahkum erken tahliye edilmiş olacak. Peki, kamuoyundaki yaygın kullanımıyla af yasası çıkacak mı? İşte, afla ilgili merak edilen detaylar…


CEZA İNFAZ DÜZENLEMESİ KİMLERİ KAPSAYACAK?


Cinsel suçlar, uyuşturucu madde ve örgütlü suçlar bu düzenlemeden yararlanamayacak. Bu suçların dışında başka bir suçtan hüküm giymiş olan kişi taslağın yasalaşması halinde infaz süresini tamamladıysa tahliye olabilecek.


İNFAZ SÜRESİ YÜZDE 50’YE ÇEKİLİYOR


İkinci paketin içerisinde bulunan değişikliklerden birisi de infaz süresiyle ilgili olacak. Değişiklikle yer alan bilgilere göre infaz süresi üçte iki değil sürenin yarısı olacak. Yani 10 yıl ceza alan bir hükümlü 5 yıl cezanın infazını çekecek. Uygun şartlar oluşması durumunda da 10 yıl ceza alan kişi 4 yılını içeride bulunduktan sonra 1 yıl da denetimli serbestlikten yararlanabilecek.


ŞARTLI TAHLİYEDE ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK


Mevcut sistemde şartlı tahliye olan biri eğer yeni bir suç işlerse hem yeni suçun cezasını hem de şartlı tahliyeden kalan suçun cezasını infaz ediyor. Düzenlemeyle birlikte yeni bir suç işlemesi halinde yeni cezanın yanı sıra, yeni cezanın 1 katı kadar eski cezadan infaz edilecek.


75 YAŞ ÜZERİNDEKİLERE EV HAPSİ


Yeni düzenlemede yer alan maddelerden biri de 75 yaş üzerindeki kişilerle ilgili. 75 yaşın üzerinde suç işleyen bir kişi eğer 5 yıla kadar ceza alırsa cezaevine girmeyecek ve cezası evde infaz edilecek. Bu sürenin üzerinde bir ceza alan kişiler ise cezaevine girecek.


50 - 60 BİN KİŞİ CEZAEVİNDEN ÇIKACAK


Milliyet yazarı Abdullah Karakuş yargı paketi hakkında AK Parti kulislerinin nabzını tuttu. Karakuş bugünkü yazısında cezaevinden kaç kişi çıkacak? sorusuna cevap verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS