Afet kararı ne anlama geliyor?

Afet kararı ne anlama geliyor?

Sel felaketinin yaşandığı Kastamonu, Bartın, Sinop, genel hayata etkili afet bölgesi ilan edildi. Peki, bu ne demek ? Bu kapsamda nasıl adımlar atılacak? İşte detaylar...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı açıkladı. Sel felaketinin yaşandığı Kastamonu, Bartın, Sinop, genel hayata etkili afet bölgesi ilan edildi. Peki, üç ildeki genel hayata etkili afet bölgesi kararı ne demek? Bu kapsamda nasıl adımlar atılacak?

Afet bölgesi ilan edilirken ele alınan bazı kriterler var. Onların başında yıkılıp oturulamaz veya kullanılamaz hale geldiği belirlenen bina sayısı geliyor. Bir diğeri ise normal hayat düzenindeki aksamalar ve afet ve acil durumun etkilediği alanın büyüklüğü. İşte tüm bunlar gözetilerek 'genel etkililik kararı' veya 'genel hayata etkisizlik kararı' alınıyor.

Meydana gelen afet ve acil durumun etkilerinin kişi ya da kişilerin kendi güçleri ile gideremeyecekleri boyutta olduğu tespit edildikten sonra bu kez hasar tespit çalışmalarına başlanıyor. Başta barınma olmak üzere, kredi desteği vergi erteleme gibi adımlar atılıyor. Hayat olağan akışına döndürülmeye çalışılıyor.