AK Parti yeni yargı paketini istişare için MHP'ye sundu

Video: AK Parti yeni yargı paketini istişare için MHP'ye sundu

AK Parti, yeni yargı paketini istişare için MHP'ye sundu. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Meclis'te MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ile biraraya geldi. Muş, AK Parti'nin Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında hazırladığı 8 başlıktan oluşan 38 maddelik taslak metnini istişare için MHP'ye sundu. Taslak önümüzdeki hafta CHP ve İYİ Parti'ye de götürülecek

GELECEK HAFTA CHP VE İYİ PARTİ'YE SUNULACAK


Yargı Reformu Stratejisi kapsamında düzenlemeleri içeren ilk paket hazırlandı ve AK Parti tarafından MHP'ye sunuldu. AK Parti grup yönetimi hazırlanan taslağı MHP grup yönetimine iletti. Gelecek hafta CHP ve İYİ Parti'ye de o taslak iletilecek. İlk pakette 8 başlıkta 38 madde yer alıyor.


Pakette önemli düzenlemeler var. Onlardan biri ceza davalarını azaltmak amacıyla savcıların takdir yetkisinin genişletilmesi. Her ceza soruşturmasında dava açma zorunluluğu kaldırılacak. Savcı, mahkumiyetle sonuçlanma olasılığı düşük dosyada dava açmayabilecek. Savcıların dava öncesi çözüm araçları arttırılacak. Suçunu itiraf eden faile ceza indirimi verilecek. Savcı-fail anlaşması, ağır cezayı gerektiren suçları kapsamayacak.


HUKUKİ MESLEKLERE GİRİŞ SINAVI GETİRİLECEK


Ayrıca hukuk fakültesinden mezun olmanın yanı sıra hukuki mesleklere girişte ayrı bir sınav daha yapılacak. Düşünce ve ifade özgürlüğünü genişletmeye yönelik değişiklikler de pakette yer alıyor. Buna göre, bazı suçlarla ilgili istinafta kesinleşen beş yılın altındaki ceza kararlarına temyiz yolu açılacak.


Terörle Mücadele Kanunu terör propagandası suçunu düzenleyen maddede de değişikliğe gidilecek. Mahkemeler internet sitelerini kapatmak yerine önce sadece ilgili sayfaya erişim engellenecek.


Paketteki düzenlemelere göre tutuklama şartları da değişecek. Somut delil şartı aranacak. Soruşturma aşamasında tutukluluk süresine sınırlama getirilecek.


15 YILLIK AVUKATLARA YEŞİL PASAPORT HAKKI


15 yıl kıdemi olan avukatlara yeşil pasaport hakkı da yargı paketinde olacak. Hakimlere coğrafi teminat düzenlemesi de ilk pakette yer almayacak.


CEZA İNFAZ DÜZENLEMESİ İLK PAKETTE YOK


Pakete dair merak edilen bir başka başlık ceza infaz sürelerine ilişkin düzenleme. Edinilen bilgilere göre, ceza infaz düzenlemesi ilk pakette yer almayacak. Muhalefetle yapılacak görüşme sonrası ceza infaz düzenlemesinin kapsamı ve ne şekilde yasalaşacağının da netleşmesi bekleniyor. İnfaz düzenlemesinin ayrı bir ikinci paket olarak 1. Yargı Paketi ile eş zamanlı veya peşi sıra Meclis'e sunulabileceği ifade ediliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS