AK Parti'nin İzmir adayı Nihat Zeybekci, projelerini CNN TÜRK'e anlattı

AK Parti'nin İzmir adayı Nihat Zeybekci, projelerini CNN TÜRK'e anlattı

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, yerel seçim sürecini Hakan Çelik ile Hafta Sonu'nda değerlendirdi. 31 Mart seçimlerini kazanmaları durumunda, birçok alanda yatırımlar yapılacaklarını ifade eden Zeybekci, İzmir için en önemli projesini de CNN TÜRK canlı yayınında açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hakan Çelik'le Hafta Sonu programının konuğu olan AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci'nin açıklamalarından satır başları şöyle:

* Siyasete giriş sebebimiz, belediyecilik, tatandaşlarımıza hizmetkar olmak... 7 yıl Denizli'de Belediye Başkanlığı'nın ardından siyasete girdim. Şimdi ilk göz ağrımıza dönme zamanı...
* İstanbul'dan İzmir'de doğru yönelenler, işlerinin sonlarına yaklaşmış olan ya da emekli olmuş olanlar... Ancak İzmir'den de İstanbul'a göç söz konusu. 
* Bu oyunda İzmir'e bir rol çizmemiz lazım. Şu an yaptığımız şey İzmir'i dinlemek, STK'larla, önde gelen akıllarla, gençler, pazar tezgahındaki balıkçılarla konuşarak İzmir' bir rol biçmek istiyoruz. İzmir'in gelecekteki rolünü öyle bir planlamalısınız ki, bu gelecek nesillere bırakabileceğiniz bir rol olmalı. Şu anda bunu çalışıyoruz, İzmir'i konuşuyoruz, İzmir'i dinliyoruz.
* İzmir'de seçim süreci için slogan olarak "Gönüller yapmaya geldik" ifadesini belirledik. Iskaladığımız şeyleri anlatmak için geliyoruz. Oy verenler siyaseti değil, İzmir'i düşünecek. 
* İzmir, Aydın ve Muğla muhafazakar demokrat kentlerdir.
* İzmir'de çok güçlü bir yapı var, bu yapıyı aşabilecek misiniz diye soranlar için bir örnek vereyim. 2002 yılında Denizli'de yüzde 23 oy aldık. Bir sonraki seçimlerde 3 Mart günü kampanyaya başladık. Kampanyanın başlangıcında elimize gelen araştırmalarda bizim adayımız yüzde 26  seviyelerindeydi. Ancak mart ayının sonundaki sonuçlarda sandıktan yüzde 51,5 ile çıktık. Zeybekci, İzmir'deki yağmur kaynaklı oluşan sel görüntülerini değerlendirdi

* İzmir, vahşi katı atıkları dağlara taşlara atılan bir yönetim. O da yanlış altyapı yapılanmasından kaynaklanıyor. Şu yaptı, şu dönemde yapıldı demiyorum. Şu anda atık artıma tesisleri çalışmıyor, hepsi denize şarjediliyor.
* Dünya yağmur kaynaklı selin önlenmesi aslında çok kolay... Siz yağmur un suyunu kanalizayona veriliyorsa bunların olması doğal. Geçmişten kaynaklanan bir ihmal katlanarak hale geliyorsa, çözmek zorlaşıyor. Otomobil çalışırken arabayı tamir etmek gibi bir şey. Devasa bir şehri yaşarken altyapısını değiştirmek zordur ama ben bunu Denizli'de yaptım. Ne kadar yağmur yağarsa yağsın, yağmur suları ayrıştırılarak bir şekilde şehrin dışına deşarj eder.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"İzmir'le ilgili resmi bir görmeye çalışalım"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

*Dünyada ticaretin eletkronik ticarete kaydığı bir ortamdan bahsediyoruz. Ben bir tekstilciyim, üreticiyim ve ihracatçıyım. Elektronik ticaret, oyunun kurallarını değiştiriyor. Alışkanlıklar değişiyor. Artık e ticaret siteleri artık 48 saat içerisinde dünyanın neresinde olursan ol ulaştıracağınn taahhüdünü veriyor.
*Türkiye'den 3 saatlik uçuş mesafesinde satın alma gücünün çok güçlü olduğu ekonomilerin yüzde 65'i bulunuyor.
*İstanbul - İzmir, Ankara - İzmir, Antalya - İzmir, Çanakkale - İzmir... Bütün hatlar İzmir'e çıkıyor. Ancak İzmir bunlara hazır mı? Kentte altyapı ekonomik potasnsiyeli karşılıyor. Altyapı yeterli değil, otel kapasitesi yeterli değil, kültür sanat, yeşil alan, ulaştırma, çevre düzenlemesi... Baktığınız zaman hiçbiri yeterli değil! İzmir dünyanın en güzel şehirlerinden biri ama İzmir, kendisine bunu hazırlayamamış durumda.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

*İzmir'de kişi başına düşen yeşil alan miktarı, 1,6 metrekare... 5 yıl içerisinde bunu 10 metrekare üzerine çıkarmak istiyoruz.
* İzmir'de ayın 20'sinden sonra projelerimizin lansmanını yapacağız. Artık üretim yapma kabiliyeti dünyanın her yerinde var. Dünya Endtüstri 4.0'la birlikte ucuz iş gücünün avantajı bitiyor. Endüstri 4.0'a birlikte çok daha az kişiyle, daha kaliteli olarak üretim yapılabilir. Bunların farkında olarak İzmir için yeni bir hikaye yazmamız lazım. İnsanlar neden gelsin İzmir'e? Birçok anlamda cazip fırsatlar oluşturmak oluşturuyoruz. 

İzmir için en büyük projesini CNN TÜRK'te açıkladı

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

* Karaburun Bölgesi'nde 30 bin Ar-Ge çalışanın olduğu, bilim insanlarının akıl insanların dünya çapında bir merkez olduğu projemiz var. Doğanın içerisinde bir tarafında orman, bir tarafında deniz... Yüksek teknoloji alanı ve bilim merkezi....
* Bölgede binayla ilgili inşadan çok, hukuki ve ekonomik bir altyapı inşa etmekten bahsediyoruz.
* İzmir'le ilgili hayalimiz sadece yüksek teknoloji ile ilgili değil. 20 bin tane kadınımızı halı ve geleneksel sanatlarla ilgili istihdam edeceğiz. Kırsaldaki yerlerde, kenar mahallelerde el işçiliğine yönelik istihdam yaratmak istiyoruz.

* İzmir şu anda Türkiye'nin 3. büyük şehri... Kesinlikle 2. sırada olmalı. Ankara bürokrasi şehri, İzmir ekonomisi Ankara'yı geçmeli.
* Batı Anadolu, dünyanın en zengin olduğu medeniyetlerin merkezi... Bulunabilen 10 bin yıl bulunamayanlarla birlikte insanlık tarihi boyunca böyle... Bugün dünyanın en büyük arkeolojik müzelerinde Paris'te, Berlin'de Anadolu medeniyetlerinden kalıntıları görürsünüz. İzmir'de dev bir medeniyetler müzesi düşünüyoruz.


Programın tamamını buradan izleyebilirsiniz

"İzmir'i 9 ayda tanınmaz hale getireceğiz"

* Muhteşem İzmir'de 4 tane yüzme havuzu var. İzmir'de her çocuğumuzun kolayca ulaşabileceği havuz projelerimiz var.
* Çarpık yapılaşma ile bir tespit de bulunayım. İmar Barışı ile ilgili tüm Türkiye'de yapılan başvuruları yüzde 15'i İzmir'de.
* İzmir'de demiryolu hatlarıyla ilgili bir grev vardı. Grev 60 gün ertelendi. Ulaştırma ile ilgili metro ve tramvayla ilgili sıkıntılar var. Yüzde 64-65 oranında İzmir'de kaçak yapı var. 31 Mart'ta İzmirliler oyunu İzmir'e verecek. İzmir kazancak. 31 Aralık 2019'da bir kez daha program yapalım. 9 aylık süreçte İzmir'i tanınmaz hale getireceğiz.

* İzmir'in estetiğe ihtiyacı yok, Küçük bir makyajla 9 ay içerisinde İzmir'i tanıyamayacaksınız. İzmir'e 3 yıl gemi gelmiyor. Ancak İzmir'e artık gemi geldiğinde insanların gemiden göreceği ve başka bir İzmir'e oluşturacağız.

* 2020 sonunda İzmir'deki denizden kaynaklaran kötü kokudan da kurtulacak.