Akdeniz üzerinden İtalya’ya göç

Video: Akdeniz üzerinden İtalya’ya göç

Göçmenlere limanlarını kapatan İtalya’ya, Akdeniz üzerinden giden sığınmacı sayısında büyük düşüş yaşandı. Libya ile 2017'de varılan düzensiz göçü önleme anlaşmasından bu yana ülkeye giren göçmen sayısı yüzde 90 azaldı.

Aşırı sağcı hükümetin sert göçmen politikası uyguladığı İtalya’ya, Akdeniz üzerinden giden sığınmacı sayısında, önceki yıllara göre dramatik bir düşüş görüldü. İtalya İçişleri Bakanlığı sığınmacı gelişlerindeki azalışa dikkat çekti. Bakanlık verilerine göre, göçmen sayısı her yıl hızla azaldı. 1 Ocak 2019’dan 24 Aralık’a kadar olan sürede, geçen sene 23 bin 210 olan sığınmacı sayısı 11 bin 439’a düştü. Bu da ülkeye gelen sığınmacı sayısında neredeyse yüzde 51 oranında bir azalma anlamına geliyor. Düşüşün boyutu 2017 verilerine bakıldığında daha da ortaya çıkıyor.

O yıl ülkeye 118 bin 914 kişi gelmişti. Bu da 2017'ye göre İtalya’ya giren göçmen sayısında yüzde 90'lık bir azalış olduğunu gösteriyor. Uzmanlar yaşanan ciddi azalmada, İtalya ile Libya arasında Şubat 2017’de imzalanan “yasa dışı düzensiz göçü önleme ve insan kaçakçılarıyla mücadele” anlaşmanın etkili olduğunu belirtiyor. Söz konusu anlaşma, Şubat’ta süresini dolduruyor. İtalyan basınında İtalya’nın anlaşmayı uzatmak istediği haberleri yer alıyor.

İtalya bu yılın başlarında, sığınmacıları kurtaran sivil toplum kuruluşlarına ait gemileri limanlarına yaklaştırmamasıyla eleştirilerin odağı olmuştu. Göç karşıtı aşırı sağcı lider Salvini, “düzensiz göçe karşı kapalı liman” politikasını uygulamıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS