Alevi çalışmaları tamamlandı, idari ve hukuki düzenlemeler yapılacak

Alevi çalışmaları tamamlandı, idari ve hukuki düzenlemeler yapılacak

Hükümetin alevi toplumunun taleplerinin karşılanması için başlattığı ön çalışmalar tamamlandı. Yapılan 11 toplantının ardından çalışmalar Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak. Birçok kanunda değişiklik yapılması ve yeni adımlar gündemde. Peki, o adımlar ne? Kıvanç El'in haberi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İDARİ VE HUKUKİ DÜZENLEMELER YAPILACAK

Türkiye'deki 1585 cemevinin tümü ziyaret edildi, talepler alındı, altyapı, çevre düzenlemesi gibi fiziksel isteklerin çoğu karşılandı. Şimdi sırada ise Alevi kanaat önderlerinin beklentileri çerçevesinde cemevleri ile ilgili idari ve hukuki düzenlemeler var.

ÇALIŞMA TAMAMLANDI, ERDOĞAN'A SUNULACAK

İçişleri, Kültür ve Turizm ile Adalet Bakanlığı'ndan 11 bürokratın katıldığı toplam 11 toplantı yapıldı. İçişleri Bakanı Danışmanı Ali Arif Özzeybek'in koordinasyonunda yapılan o toplantıların ardından, bakanların da katılımıyla çalışmaya son şekli verildi ve çalışma Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak hale getirildi. Erdoğan'a yapılacak sunumun ardından ise son şeklinin verilmesi planlanıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CEMEVLERİ İÇİN YENİ ADIMLAR ATILACAK

Peki, o çalışmada ne var? CNN TÜRK'ün edindiği bilgiye göre, şu an için öncelikli olarak cemevlerine bir statü verilmesi başlığı yok. Yürütülen çalışmalar kapsamında atılacak adımlardan ilki kurumsal mevzuat çalışması. Bu mevzuat ile cemevlerinin imar problemleri, bütçe sorunları, aydınlatma giderlerinin camilerde olduğu gibi devletçe karşılanması sorunları çözülecek. Bunun için İmar kanunu, belediye kanunu başta olmak üzere yasal düzenlemeler yapılacak. Her cemevine maaşı devlet tarafından ödenen bir personelinin alınması adımı da atılacak. Kaynaklar, bu düzenlemenin "alevi dedelere maaş bağlanacak" şeklinde yorumlandığını ancak dedelere maaş bağlanmasının ise söz konusu olmadığına dikkati çekiyor.

KÜLTÜR BAKANLIĞI'NA BAĞLI YENİ BİR BİRİM KURULACAK

Yapılan çalışmada hukuki alt yapının daha sağlam olması için yeni bir birim kurulası da gündeme taşındı. Özerk bir kurumun kurulması ve Alevi Bektaşi toplumu talepleri ile cemevlerinin işlemlerinin de bu kurumca koordine edilmesi planlanıyor. Kurum, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı olacak.

EYLÜL AYI SONUNDA 8 CEMEVİ AÇILIŞINDA AÇIKLANACAK

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Peki, tüm bu idari ve hukuki düzenlemeler ne zaman açıklanacak? Eylül ayı sonu ekim ayı ilk haftası içerisinde 8 yeni cemevi için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılacağı bir tören planlanıyor. Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik ve Kayseri'de yeni cemevlerinin temeli atılacak. Yapımı tamamlanan Elazığ, Erzurum ve Ankara'nın Altındağ ilçesi Aydıncık cemevleri de hizmete alınacak. İşte bu törende Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yeni düzenlemelerin duyurulması hedefleniyor...