Alevi çalışmalarında yeni adım

Alevi çalışmalarında yeni adım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hacıbektaş ziyaretinde yaptığı konuşmada, Alevilerin talepleri için Adalet Bakanlığı'nın da kolları sıvadığını söyledi... Cnn türk'ün edindiği bilgilere göre, Cemevleri’ne yönelik kurumsal mevzuat çalışması yapılacak. Bu arada, alevi dedelerinin "İbadethane statüsü" taleplerine ise Erdoğan’ın, "Yakında güzel müjdeler vereceğiz" yanıtını verdiği öğrenildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye’deki 1585 Cemevi’nin tümü ziyaret edildi, talepler alındı. Altyapı, çevre düzenlemesi gibi isteklerin çoğu karşılandı. Şimdi sıra ise Alevilerin hukuki taleplerinde.

İçişleri ile Kültür Bakanlıkları’nın yürüttüğü çalışmalara Adalet Bakanlığı’nın da eklenmesi dikkat çekici bir adım olurken CNN TÜRK'ün edindiği bilgiye göre hukuki taleplere dair çalışmalar da başladı. Çalışmaların tüm koordinasyonu İçişleri Bakanlığı Danışmanı Ali Arif Çzzeybek koordine edecek.

Peki, hukuki çalışmadan kasıt ne? Şu an için öncelikli olarak bir Cemevleri’ne statü verilmesi başlığı yok. Yürütülen çalışmalar kapsamında atılacak adımlardan ilki, kurumsal mevzuat çalışması. Bu mevzuat ile Cemevleri’nin imar problemleri, bütçe sorunları aydınlatma giderlerinin camilerde olduğu gibi devletçe karşılanması, sorunlarının çözülmesi hedefleniyor. Mevzuat çalışmaları kapsamında Cemevleri’nin personel ihtiyacı gibi en fazla talep gelen konunun da çözümü için çalışma başlatılması bekleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Hacıbektaş Veli Türbesi ziyaretinde Alevi Dedeleri ve Bektaşi Babaları eşlik etmişti. Edinilen bilgiye göre, Cemevleri’ne ibadethane statüsü tanınması talebi o ziyarette de gündeme geldi. Cumhurbaşkanı’nın konuşmasında yaptığı Adalet Bakanlığı vurgusu hatırlattığı, çalışmalara dikkat çekip dikkat çektiği ve “Yakında güzel müjdeler vereceğiz” dediği öğrenildi.