Alevlerle yoğun mücadele sürüyor

Alevlerle yoğun mücadele sürüyor

28 Temmuz'dan bu yana meydana gelen orman yangını sayısı 200'ü aştı. Yangınla mücadele hem havadan hem de karadan sürüyor. Uçaklar, helikopterler, arazözlerle gerçekleştirilen mücadelede, hangi araçların kullanıldığına gelin yakından bakalım.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye günlerdir orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Hem karadan hem havadan verilen müdahaleler sonucunda 225 yangının büyük çoğunluğu kontrol altına alındı.

BU FAALİYETTE HANGİ ARAÇ-GEREÇLER KULLANILIYOR?

Orman yangınıyla mücadelenin vurucu gücü uçaklar ve helikopterler. Burada Türkiye’nin kiralama ile kullandığı 3 amfibik BE-200 tipi uçağın yanı sıra, Türkiye’ye yardım için gönderilen tanker uçaklar ve amfibik uçaklar var. Alevlere müdahale eden uçak sayısı 16.

Helikopterler de söndürme faaliyetlerinde kritik rol oynuyor. Kısa sürede oluşturulan suni göletlerden su alarak yangın bölgesine bırakan o helikopterlerden 58 tanesi her gün mücadeleyi sürdürüyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya üretimi Mİ-17 ve Kamov 32 helikopterlerinin yanında, altlarına müdahale kovası takılan Skorsky’ler de faaliyetini sürdürüyor. Gece görüş özelliği olan helikopterler sayesinde mücadele 24 saat devam ediyor.

9 İHA 24 saat Türkiye’nin ormanlarını gözlüyor. Termal kamera özelliği sayesinde çıplak gözle görülmesi mümkün olmayan alanlarda ateş olup olmadığı görülebiliyor. İHA’lardan alınan görüntüler an be an inceleniyor. Yangın olan bölgeye kara unsurları sevk ediliyor.

Alevlerle karadan da kıyasıya bir mücadele var. Bu kapsamda 150 iş makinesi ve 850 arozöz, sarp coğrafyalarda, ulaşılması neredeyse imkansız bölgelerde görev alıyor. Toplam 5 bin 250 orman personeli birkaç saatlik istirahatlerle orman yangınlarıyla mücadele ediyor.