Almanya'daki ırkçı saldırıya tepkiler

Video: Almanya'daki ırkçı saldırıya tepkiler

Almanya'daki ırkçı saldırıya yönelik Ankara'dan da tepkiler geldi. Saldırı lanetlendi. Alman makamlarının söz konusu olaya ilişkin hassasiyet göstermeleri istendi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa'da artan ırkçılık olaylarına dikkat çekti. Almanya'da 5'i Türk 9 kişinin hayatını kaybettiği saldırı ile ilgili konuştu. Ankara'dan art arda tepkiler geldi.


Meclis Başkanı Mustafa Şentop, "Almanya'da ırkçı terörün vardığı son nokta Türklerin de hedef aldığı hanau saldırısıdır. Özelde Alman, genel olarak batılı yöneticiler terörle uzaklarda değil kendi ülkelerinrde mücadele etmeliler" mesajı verdi.


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da Twitterdan saldırıyı kınadı. "Olayın aydınlatılması için Alman muhattaplarımızın gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyor, gelişmeleri yakından takip ediyoruz" dedi.


Dışişleri Bakanlığı da açıklama yaptı. "Bunlara münferit saldırı gözüyle bakmak mümkün değildir. Artık bu saldırılara dur deme zamanı gelmiştir." denildi.


İletişim Başkanı Fahrettin Altun da "Avrupa'da maalesef sıklıkla karşılaştığımız ırkçılık temelli bu şiddet sarmalının son bulmasını temenni ediyor, saldırının tüm faillerinin yakalanarak en sert şekilde cezalandırılmasını talep ediyoruz" açıklamasını yaptı.


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise "Olayı aydınlatmak için Alman makamlarının azami çaba göstermesini bekliyoruz. Irkçılık kollektif bir kanserdir" mesajını verdi.


AK Parti sözcüsü Ömer Çelik de sosyal medya hesabından açıklama yaptı. "Bu korkunç saldırı, Avrupa'yı adım adım ele geçiren ırkçılığın ve faşizmin yeni bir vahşetidir. "Irkçılık ve İslam düşmanlığı yapanlarla topyekün mücadele olmadan geleceğin korunması mümkün değildir" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS