Altılı masa sekizinci kez toplanıyor

Altılı masa sekizinci kez toplanıyor

Altılı masa toplantısı 14 Kasım'da yapılacak. Altılı masada liderler, iktidara gelmeleri halinde geçiş süreci yol haritasını görüşecek. Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Hüseyin baş'ın talebi de masada olacak. 6'lı masa 7'li masa olacak mı ele alınacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Altılı masanın sekizinci toplantısı 14 Kasım’da. Bu kez buluşmaya DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ev sahipliği yapacak. Öncesinde Ali Babacan liderleri tek tek ziyaret ederek birebir görüştü. Toplantının gündemi oluşturuldu. Altılı masada liderler, geçiş süreci yol haritası, anayasal ve yasal reformlar, hükümet programı, koalisyon protokolü olarak nitelendirilen temel politikalarda ortak söylem çalışmasını ele alacak.

Toplantının ana başlıklarından biri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın anayasa değişikliği çağrısı yaptığı "başörtüsüne güvence" konusu olacak. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in toplantıda altılı masaya bu konuda ortak tutum belirleme çağrısı yapması bekleniyor. Altılı masanın güçlendirilmiş parlamenter sistem önerisini anayasaya uyarlamak için oluşturduğu anayasal ve yasal çerçeve hazırlık komisyonu, çalışmalarını tamamladı. Metin liderlere sunuldu. O metin altılı masada değerlendirilecek. Eğer söylem birliği de tamamlanırsa ocak ayında aday konusunun gündeme geleceği de konuşuluyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ve bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Hüseyin Baş'ın işbirliğine katılma talebi... İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, geçtiğimiz günlerde Baş ile görüşmüş ve katılma talebini altılı masaya götüreceğini açıklamıştı. Liderlerin bu konuyu toplantıda ele alması bekliniyor.