hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Altılı masa'daki imza yetkisi tartışmaları gündemde

  Altılı masada geçen hafta çok konuşuldu imza yetkisi tartışması. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun imza yetkisi seçilecek cumhurbaşkanında değil altılı masada sözleri üzerinden siyasi polemik sürdü.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bir yandan ganimet tartışmaları, diğer yandan kriz çıkar söylemi. Altılı masada cumhurbaşkanının yetkilerinden, seçim sonrası hangi koltuklarda kimler olacağına kadar yaşanan tartışmalar geçen haftaya damgasını vurdu.

  En çok konuşulan başlık Davutoğlu’nun seçilen cumhurbaşkanının kritik konularda imza yetkisinin altılı masada olacağı sözleriydi.

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, anayasayı hatırlatarak "Anayasada yürütme yetkisi ve görevinin devrine, ortak kullanımına ya da bölünmesine izin veren hiçbir hüküm de yoktur. Bu açık hükümlerine rağmen altılı masadaki liderlerin alacağı kararlar veya yapacağı uygulamalar; yürütme organına sivil darbe, cumhurbaşkanına ait yetki ve görevlerin gaspı, cumhurbaşkanının eli, ayağı ve ağzının bağlanması olur." sözleriyle yanıt verdi.

  CNN TÜRK yayınına katılan AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş’da altı lidere yetki verilmesinin demokrasi olmadığını söyledi.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow