hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Altılı masanın adayı kim olacak?

  28 Kasım’da hem altılı masa toplantısı yapılacak. Hem de altı genel başkan anayasa çalışmalarını kamuoyuna duyuracak. O toplantıya günler kala, adaylık konusunda dikkat çeken açıklamalar gelmeye devam ediyor. İşte o açıklamalar...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Altılı masanın adayının kim olacağı merak edilirken masadaki liderlerden, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’ndan dikkat çeken “Cumhurbaşkanı adayı hemen olurum, hiç çekinmem, ne yapacağımı da bilirim.” ifadelerini kullandı.

  Davutoğlunun adaylığa yeşil ışık açıklamasının partinin Genel Başkan Yardımcısı Selim Temurci'nin CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun adaylığına yönelik çıkışının ardından gelmesi dikkat çekti.

  Temurci, “İbrahim aydemir altılı masanın içerisinde genel başkan yardımcısı dün ne demişti? Kılıçdaroğlu olursa kazanamaz demişti. Demek ki bunu niye söylemiş Ahmet Davutoğlu olsun diye söylemiş.” sözlerini kullanmıştı.

  Altılı masadan bu açıklamalar gelirken, CHP kurmaylarından Kılıçdaroğlu’nun adaylığına vurgu sürdü. Adaylık açıklamalarının gölgesinde, 28 Kasım’da Demokrat Parti’nin ev sahipliğinde altılı masa buluşması var.

  Tam da Nazilli’de İyi Partili Belediye Başkanı ve ilçe yönetiminin AK Partiye geçmesi ve aydında İyi Parti, CHP tansiyonunun yükselmesi gündemdeyken yapılacak toplantıda bu sürecin seçim sürecine etkilerinin masada ele alınması bekleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  28 Kasım sabahı toplantı öncesi ise, altı genel başkan iktidara gelmeleri halinde geçilecek güçlendirilmiş parlamenter sistem için hazırlanan anayasa çalışmasını kamuoyuna duyuracaklar. Davetiyeler dağıtıldı. “Şimdi Demokrasi Zamanı” sloganın yer aldığı davetiyede; genel başkanların imzaları yer aldı. Altılı masanın en somut çalışması olacak çalışmada yasama, yürütme ve yargıya yönelik çok sayıda değişiklik yer alıyor.   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow