Altındağ'da olaylar yatıştı

Altındağ'da olaylar yatıştı

Ankara Altındağ'da Türk ve yabancı uyruklular arasında yaşanan gerilim sona erdi. Altındağ sakin bir gece geçirdi. Peki, bugün son durum ne? CNN TÜRK muhabiri Serhat Dal aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ankara'da iki grup arasında çıkan bıçaklı kavgada yaralandıktan sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 18 yaşındaki Emirhan Yalçın'ın babası Osman Yalçın, Altındağ ilçesinde yaşanan olaylara karşı birlik çağrısında bulundu. Altındağ'da yabancı uyruklu vatandaşlarla yaşanan ve Emirhan Yalçın'ın ölümüyle sonuçlanan kavganın ardından başlayan gerginlik sona erdi.

Ancak yine de Ankara Emniyet Müdürlüğü ekipleri bölgeye giriş çıkışları kontrolü bir şekilde sağlıyor. Çıkan olaylarda yabancı uyruklu vatandaşların iş yerleri hedef alınmıştı. Bu nedenle bölgedeki esnaf dükkanlarına saldırıların hedefi olmamak için Türk bayrakları astığı görüldü. Gerginliğin başlamasına sebep olan kavgada hayatını kaybeden Emirhan Yalçın'ın babası da olaylara ilişkin olarak sağ duyu çağrısı yaptı. "Her döndüğümde benim devletim arkamdaydı. Benim çocuğumu şehit gibi götürdüler, böyle bir şey görülmüş değil. Bir önder biliyordu benim oğlumun ismini, şimdi tüm dünya biliyor" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de Emirhan Yalçın'ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu, başsağlığı diledi. Bakan Gül'ün talimatı üzerine Altındağ Belediye Başkanı Asım Bal da Emirhan'ın isminin evinin yakınındaki bir parka verileceğini açıkladı.

Sosyal medyada halkı korku ve paniğe sevk eden paylaşımlar yapan ve olaylara karıştığı belirlenen 76 kişi gözaltına alınmıştı. Ankara Emniyet Müdürlüğü benzer provokatif paylaşımlar yapan 72 kişinin daha yakalandığını duyurdu. Bu kişilerden 28'inin gasp kasten yaralama, mala zarar verme, uyuşturucu madde imali ve hırsızlık gibi suçlardan kayıtları bulunduğu bilgisi verildi. Ayrıca 29 şahıs hakkında idari işlem uygulandığı, 43 şahıs hakkında da adli işlem başlatıldığı belirtildi.