Altun, Cumhurbaşkanı'nın temas trafiğini anlattı

Video: Altun, Cumhurbaşkanı'nın temas trafiğini anlattı

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İdlib'deki rejimin saldırısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın temas trafiğini anlattı. Altun, Erdoğan'ın Putin'e "Rejimin her unsuru hedef ve ateş altına alınacak" mesajı verdiğini, "Saldırının Türkiye'nin kararlılığını arttırdığını" söylediğini aktardı. Altun, mülteci sorunu için de "Artık tüm dünyanın sorunu" dedi.

İdlib'deki rejim saldırısı ve şehit haberleri ile birlikte Ankara'daki hareketliliğin ardından İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın temas trafiğini, özellikle de Rusya Devlet Başkanı Putin'le yapılan görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajlarını anlattı.


Altun Cumhurbaşkanı'nın Putin'e Rusya'nın Soçi Mutabakatı'nın 3'üncü maddesi gereğince rejimi durdurma sorumluluğunu hatırlattığını da vurguladı. İki liderin yüz yüze kısa süre içinde görüşme konusunda mutabık kaldıklarını açıkladı.


İletişim Başkanı Altun, batı medyasında Türkiye'nin Rusya'ya yakınlaşarak bu muameleyi hak ettiği yorumlarına ise tepki gösterdi. "Bizim için esas olan devletimizin, ülkemizin, milletimizin çıkarlarıdır ve bu noktada Türkiye bağımsız bir dış politika izlemektedir." dedi. Altun Türkiye'nin müttefikleri ile de bu bağlamda ilişki kurduğunu vurguladı NATO'dan beklentiyi açıkladı.


"Türkiye NATO'nun en büyük ikinci gücüdür ve bu yönüyle de NATO'nun ilgili metinlerinin, ilgili maddeleri şu an itibarıyla Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı saldırı dolayısıyla Türkiye'nin desteklenmesini icab etmektedir. Bu noktada Dışişleri Bakanlığı'mızın bu yönde ciddi girişimleri söz konusudur ve bu girişimler devam etmektedir."


İdlib'de yaşananların Ruanda ve Bosna'daki soykırımdan farkı olmadığını belirten Altun, uluslararası toplumun sivilleri korumak için müdahale etmesinin şart ,uçuşa yasak bölge uygulanmasının hayati bir unsur olduğunu da vurguladı ve mülteci meselesi. Altun, İdlib'de yaşanan gelişmelerin Türkiye-AB Mülteci Anlaşması'nın uygulanmasını imkansız hale getirdiğini söyledi.


"Türkiye'nin mültecilere yer, yurt bulunmasıyla, terörün engellenmesiyle ilgili bu kadar yoğun mücadele ettiği ve yalnız bırakıldığı bir ortamda atabileceği tek bir adım kalmıştır. Mültecilerden gelen yoğun baskıyı engellemekle ilgili gösterdiği yoğun iradeyi gevşetmekten başka Türkiye'nin çaresi kalmamıştır."


Altun, "Suriyeli sığınmacılar meselesinin artık sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın meselesi olduğu bilinmelidir" vurgusu da yaptı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS