Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı | Video

Video: Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı | Video

Türkiye Libya'ya giden ticari geminin hukuk dışı aranmasının ardından harekete geçti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Re'sen soruşturma başlattı. Başlatılan soruşturma ile gemiyi durdurma emri verenler, emri uygulayanlar ve askerlerin kimlikleri tespit edilerek ifadeleri istenecek.

İrini Operasyonu kapsamında Türkiye'den Libya'ya giden Türk ticaret gemisine Alman fırkateyni tarafından hukuksuz çıkılmış ve gemi 16 saat boyunca kaptanı rızası olmaksızın aranmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı uluslararası hukuka aykırı o olayla ilgili re'sen soruşturma başlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilmiş bir izin olmamasına rağmen uluslararası mevzuata aykırı bir şekilde geminin durdurulduğu hatırlatıldı.

Başlatılan soruşturma ile uluslararası adli yardım talebinde bulunuldu. Talep ilgili ülkelerden yanıt gelmesi halinde gemiyi durdurma emrini verenler, emri uygulayan komutan ve askerlerin kimlikleri tespit edilecek, ifadeleri istenecek.

Sürecin tamamlanmasıyla birlikte ticaret gemisinin uluslararası mevzuata aykırı şekilde durdurulmasına ilişkin dava açılabilecek.

Öte yandan, mağdur olan şirketin ve bayrak devleti olarak Türkiye'nin de tazminat davası açmak için girişimde bulunması bekleniyor. İrini Operasyonununu yürüten ülkelerden ve denetlemeyi yapan ülkeden tazminat talep edilmesi söz konusu.

Libya'ya ticari sefer gerçekleştirilen diğer Türk gemilerinin benzer olaylarla karşılaşmaması için de önlemler alınacak. Sahada gemilere refakatin artırılması ve deniz kuvvetlerince önlemlerin sıklaştırılması ihtimaller arasında görülüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS