Ankara'da FETÖ ile mücadele

Video: Ankara'da FETÖ ile mücadele

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 2019 yılı bilgilendirme toplantısı düzenledi. Savcılık verilerine göre 2019 yılında FETÖ'ye yönelik 36 bin 13 adli işlem yapıldı, 6 bin 831 iddianame hazırlandı. 2019 yılında en fazla operasyonsa ankesörlü telefon soruşturması kapsamında düzenlendi. Toplantıda sadece FETÖ ile mücadele değil yıl içerisinde yaşanan olaylara ilişkin de bilgilendirme yapıldı.

Ankara'da 2019 yılında FETÖ ile mücadele kapsamında toplam 36 bin 13 adli işlem yapıldı. 6 bin 831 iddianame hazırlandı. FETÖ ile mücadele rakamlarını Ankara Cumhuriyet Başsavcısı yüksel kocaman, yılsonu değerlendirme toplantısında açıkladı. Kocaman, FETÖ üyelerine yönelik 77 operasyonla en çok ankesörlü telefon soruşturmasında operasyon düzenlendiğini söyledi.

FETÖ'nün TSK yapılanmasına yönelik düzenlenen ankesör soruşturması kapsamında 6 bin 906 kişi hakkında işlem yapıldı. Bunlardan 2 bin 765'i gözaltına alındı ve bin 107'si tutuklandı. 337 kişinin firari durumda olduğu soruşturmada 754 kişiyse etkin pişmanlıktan yararlandı.

754 itirafçının ifadesiyle bin 148 FETÖ bağlantılı kişi hakkında işlem yapıldı. Ankesör soruşturmasında itirafçı sayısı yüzde 45'e yükseldi.
Kocaman, FETÖ soruşmalarının devam ettiğini, örgütün operasyonel gücünün kalmadığını değerlendirdiklerini söyledi.

Başsavcı vekili ender coşkun da FETÖ'nün sınavlara dair kullandığı yöntemlere dikkat çekti " mülakatlarda aday numarası üzerinden tamamen kendi üyelerini seçmişler. Jandarma alım sınavında aday numaralarının ilk 3 rakamının toplamı 11, 12,13 yapan herkes çok yüksek puan almış. Bilirkişi raporuna göre bu ihtimal, tavla zarını attığınızda üst üste 166 kere 6-6 gelmesinden daha zor" dedi

Başsavcı yüksel kocaman bazı FETÖ davalarına dair de bilgi verdi. Bülent Arınç'ın damadı Ekrem Yeter'in FETÖ'den yargılandığı davada beraat etmesi ile ilgili istinaf sürecine işaret etti "bizim açımızdan o dosya, dolu bir dosyaydı. Mahkeme beraat kararı verdi. Karara itiraz ettik ve bozulacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Ve Necip Hablemitoğlu suikastı soruşturması. Başsavcı kocaman, Ukrayna’dan iadesi istenen Gökhan Nuri Bozkır Bozkır ismini önemsediklerini, suikaste ilişkin önemli bilgileri bildiğinin düşünüldüğünü söyledi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal'ın çalışanı Nadira Kadirova'nın ölümüyle ilgili cep telefonu ve günlüğündeki yazışmaların çözüldüğünü, üç intihar notu bulunduğunu, psikiyatri raporu alınması için bunların bilirkişiye gönderildiğini açıkladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS